Historia

Pojedynek tytanów

Wojna światowa starożytności

Hannibal, z warsztatu rzymskiego (koniec II w.) Hannibal, z warsztatu rzymskiego (koniec II w.) Akg-Images / EAST NEWS
Mija 2220 lat od zakończenia największych wojennych zmagań starożytności. Zdecydowały o powstaniu Imperium Rzymskiego i zagładzie Kartaginy.
Scypion Afrykański, rzeźba z II w.DEA/G. Dagli Orti/De Agostini/Getty Images Scypion Afrykański, rzeźba z II w.

Wojna pomiędzy Kartaginą a Rzymem, nazwana później II wojną punicką, toczyła się już siedemnasty rok. Współcześni nam historycy nazwali ją słusznie „wojną światową starożytności”. Były to jedne z największych zmagań epoki, a ich wynik, z czego zdawano sobie sprawę już wówczas, miał zdecydować o kształcie ówczesnego świata. W 202 r. p.n.e. w Afryce Północnej, na terytorium kontrolowanym przez Kartaginę, nieopodal miejscowości Zama (w dzisiejszej Tunezji), stanęły przeciw sobie dwie armie.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Pojedynek tytanów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021