Historia

Pojedynek tytanów

Wojna światowa starożytności

Hannibal, z warsztatu rzymskiego (koniec II w.) Hannibal, z warsztatu rzymskiego (koniec II w.) Akg-Images / EAST NEWS
Mija 2220 lat od zakończenia największych wojennych zmagań starożytności. Zdecydowały o powstaniu Imperium Rzymskiego i zagładzie Kartaginy.
Scypion Afrykański, rzeźba z II w.DEA/G. Dagli Orti/De Agostini/Getty Images Scypion Afrykański, rzeźba z II w.

Wojna pomiędzy Kartaginą a Rzymem, nazwana później II wojną punicką, toczyła się już siedemnasty rok. Współcześni nam historycy nazwali ją słusznie „wojną światową starożytności”. Były to jedne z największych zmagań epoki, a ich wynik, z czego zdawano sobie sprawę już wówczas, miał zdecydować o kształcie ówczesnego świata. W 202 r. p.n.e. w Afryce Północnej, na terytorium kontrolowanym przez Kartaginę, nieopodal miejscowości Zama (w dzisiejszej Tunezji), stanęły przeciw sobie dwie armie.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Pojedynek tytanów"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

Jędrzej Winiecki
01.12.2020