Co nowego można powiedzieć o tak zamierzchłej historii? Paradoksalnie sporo. A mechanizmy władzy absolutnej przykryte płaszczem republiki do dzisiaj pozostają aktualne.
August nie chciał się starzeć, Neron nie wstydził się grubej szyi, a Hadrian wprowadził modę na bujny zarost. O wizerunkach władców Imperium Romanum opowiada Monika Muszyńska, badaczka portretu rzymskiego.
Mimo pandemii w Warszawie i Krakowie otwarto dwie największe galerie sztuki starożytnej w Polsce. Przy tylu dziejowych zawirowaniach fakt, że w ogóle posiadamy antyczne i egipskie zbiory, to ogromne szczęście.
Pierwszy król Gotów, który złupił Rzym, jest do dziś figurą złego barbarzyńcy, arcywroga cywilizacji – niezasłużenie. Historia Alaryka mówi o władzy i polityce coś dużo ciekawszego.
Mija 2220 lat od zakończenia największych wojennych zmagań starożytności. Zdecydowały o powstaniu Imperium Rzymskiego i zagładzie Kartaginy.
Systemy wodociągowe Rzymu są doskonałym dowodem inżynieryjnego geniuszu starożytnych. Jedyną pomyłką były ołowiane rury, które w nich stosowano. Czy rzeczywiście przyczyniły się do upadku Wiecznego Miasta?
Rzym od początków swojego istnienia musiał mierzyć się z fundamentalnym pytaniem: czy otwarcie na cudzoziemców o najróżniejszym pochodzeniu, religii i kulturze wzmocni czy osłabi państwo?
Choć kojarzą się z tajemniczym językiem, wierzeniami i sztuką, nauce udało się stworzyć całkiem klarowny obraz ich kultury. Zagadką pozostaje, skąd Etruskowie się wzięli?
Dwa tysiące lat temu umarł Oktawian August, twórca cesarstwa rzymskiego, który za fasadą republiki rządził światowym imperium jako monarcha.
Starożytni Rzymianie budowali kamienne mosty, z których wiele stoi do dziś. Na czym polega tajemnica ich technologii?