Kultura

Dotyk antyku

Nasze zbiory sztuki starożytnej

Zaciemniona sala z mumiami i innymi przedmiotami ze staroegipskich grobów. Zaciemniona sala z mumiami i innymi przedmiotami ze staroegipskich grobów. Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie
Mimo pandemii w Warszawie i Krakowie otwarto dwie największe galerie sztuki starożytnej w Polsce. Przy tylu dziejowych zawirowaniach fakt, że w ogóle posiadamy antyczne i egipskie zbiory, to ogromne szczęście.
Nowa, tematyczna aranżacja części klasycznej podkreśla wspólne korzenie kulturowe cywilizacji antycznej.Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie Nowa, tematyczna aranżacja części klasycznej podkreśla wspólne korzenie kulturowe cywilizacji antycznej.

Gdy dr hab. Aleksandra Sulikowska, kuratorka otwartej dla publiczności 2 lutego warszawskiej Galerii Sztuki Starożytnej, przyszła pewnej niedzieli do muzeum, przed budynkiem pomimo mrozu wiła się długa kolejka: – W ogonku stali niemal sami młodzi ludzie, to był wzruszający widok. Do szturmu na muzeum przyczynił się jesienny lockdown, który sprawił, że warszawiacy byli spragnieni bezpośredniego kontaktu ze sztuką.

Tak się składa, że druga co do wielkości galeria starożytności w Polsce – Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – zostanie otwarta w tym samym sezonie.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Dotyk antyku"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015