Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przyjechał do Londynu, gdzie miał rozmawiać z szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem. Spotkanie odwołano w ostatniej chwili, bo Grek zbyt głośno domagał się zwrotu antyków z British Museum.
Mieć nadzieję w greckim sensie oznacza patrzeć śmiało i bez złudzeń w mrok natury ludzkiej.
Prowadzi badania z zakresu epigrafiki, przede wszystkim greckiej, okresu cesarstwa rzymskiego i wczesnego Bizancjum.
Marsz „dziesięciu tysięcy” greckich najemników to epizod z pewnością mniej znany niż bitwa pod Termopilami. Ale kto wie, czy to nie jeszcze lepszy dowód na hart helleńskiego ducha.
Mimo pandemii w Warszawie i Krakowie otwarto dwie największe galerie sztuki starożytnej w Polsce. Przy tylu dziejowych zawirowaniach fakt, że w ogóle posiadamy antyczne i egipskie zbiory, to ogromne szczęście.
W czasach, gdy demokracja jest poważnie zagrożona, warto przypomnieć sobie, jak wyglądał jej wzorzec i archetyp w starożytnej Grecji.
Czyli opowieść o budżecie, kobiecie, demokracji i zarazie.
Dr Olga Śmiechowicz, tegoroczna laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii humanistyka, o Arystofanesie, Eurypidesie i Klacie, czyli o tym, czy teatr antyczny ma jeszcze coś do opowiedzenia.
Termopil bronili nie tylko Spartanie, a Leonidas walczył nie o honor, lecz o bezpieczny odwrót greckiej floty. Koalicją demokratyczną rządzili batem Spartanie, a dzień po Salaminie nie było jeszcze „pozamiatane”. To jak było naprawdę?
Starogrecki sympozjon nie był zwykłą ucztą czy orgią. Nocne picie wina przez arystokratów miało sprawdzać ich kulturalne kompetencje, służyć uprawianiu polityki oraz edukować młodych członków elity.