Rynek

Biznes popsuł się od głowy

Ryszarda Krauzego niebezpieczne związki z polityką

Krauze chciał na ropie wypłynąć na szerokie biznesowe wody, ale się w niej utopił, chociaż nawet nie trysnęła. Krauze chciał na ropie wypłynąć na szerokie biznesowe wody, ale się w niej utopił, chociaż nawet nie trysnęła. Basia Dziedzic
Ryszardowi Krauzemu oraz Romanowi Giertychowi prokuratura zarzuca wyrządzenie spółce giełdowej Polnord szkody w wysokości około 92 mln zł. Sprawa dotyczy lat 2010–14. Sam Krauze, przed laty w pierwszej trójce najbogatszych Polaków, już nie liczy się w biznesie. Zniszczyła go polityka. I teraz znów się o niego upomniała.
Zarzut, że Ryszard Krauze przy pomocy Romana Giertycha wyrządził spółce giełdowej Polnord szkodę majątkową w wysokości prawie 92 mln zł, sąd uznał za zbyt mało uprawdopodobniony.Andrzej Hulimka/Forum Zarzut, że Ryszard Krauze przy pomocy Romana Giertycha wyrządził spółce giełdowej Polnord szkodę majątkową w wysokości prawie 92 mln zł, sąd uznał za zbyt mało uprawdopodobniony.

Krauze najwyraźniej nie spodziewał się, że sprawa zostanie odgrzana właśnie teraz. CBA przyszło po niego, gdy przebywał w gdyńskim domu. Ma stąd piękny widok na morze, przed laty miasto pozwoliło mu przyciąć konary drzew. Jego sąsiad, nieżyjący już reżyser Jerzy Gruza, takiej łaskawości samorządu nie dostąpił.

Upadek zaczął się w 2007 r. na 40. piętrze hotelu Marriott, gdzie miał apartament. W latach 2010–14 deweloperska firma Polnord, którą Krauze kontrolował przy pomocy Prokom Investments (inwestycyjnej czapki jego biznesów), miała jeszcze dobrą pozycję na rynku.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Biznes popsuł się od głowy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021