Film

Przećwiczone schematy

Recenzja serialu: „Gambit królowej”, reż. Scott Frank

„Gambit królowej”, reż. Scott Frank „Gambit królowej”, reż. Scott Frank Netflix
Siedmioodcinkowy serial, to osadzona w świecie szachów bildungsroman w amerykańskim stylu – schematyczna i z przesłodzonym finałem.

Dla fanów seriali „Gambit królowej” ma silną i intrygującą główną bohaterkę oraz stylowe, amerykańskie lata 60. Dla miłośników szachów – opisy strategii, dyskusje na temat otwarć i ujęcia szachownicy z każdego możliwego kąta (dosłownie i w przenośni). A dla polskiego widza – pojawiającego się w kilku scenach Marcina Dorocińskiego w roli charyzmatycznego, choć sztywnego szachowego arcymistrza z ZSRR, Wasilija Borgowa. Jest głównym przeciwnikiem Beth Harmon w walce o tytuł szachowego mistrza świata (w tle jest zimna wojna, choć tu wygląda na co najwyżej letnią), ale tak naprawdę w serialu chodzi o jej zmagania ze sobą. Beth (świetna, wycofana Anya Taylor-Joy) jest sierotą. 

Gambit królowej, reż. Scott Frank, Netflix, 7 odc.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Przećwiczone schematy"

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020