Film

Przećwiczone schematy

Recenzja serialu: „Gambit królowej”, reż. Scott Frank

„Gambit królowej”, reż. Scott Frank „Gambit królowej”, reż. Scott Frank Netflix
Siedmioodcinkowy serial, to osadzona w świecie szachów bildungsroman w amerykańskim stylu – schematyczna i z przesłodzonym finałem.

Dla fanów seriali „Gambit królowej” ma silną i intrygującą główną bohaterkę oraz stylowe, amerykańskie lata 60. Dla miłośników szachów – opisy strategii, dyskusje na temat otwarć i ujęcia szachownicy z każdego możliwego kąta (dosłownie i w przenośni). A dla polskiego widza – pojawiającego się w kilku scenach Marcina Dorocińskiego w roli charyzmatycznego, choć sztywnego szachowego arcymistrza z ZSRR, Wasilija Borgowa. Jest głównym przeciwnikiem Beth Harmon w walce o tytuł szachowego mistrza świata (w tle jest zimna wojna, choć tu wygląda na co najwyżej letnią), ale tak naprawdę w serialu chodzi o jej zmagania ze sobą. Beth (świetna, wycofana Anya Taylor-Joy) jest sierotą. 

Gambit królowej, reż. Scott Frank, Netflix, 7 odc.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Przećwiczone schematy"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021