Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Smog może zwiększać śmiertelność koronawirusa

Pandemiczny Przegląd Naukowy Tygodnia Pandemiczny Przegląd Naukowy Tygodnia PantherMedia
Czy SARS-CoV-2 groźnie zmutował? Ilu Amerykanów dałoby się uratować, gdyby obostrzenia wprowadzono wcześniej? Odpowiedzi w naszym cotygodniowym przeglądzie naukowym.

Covid-19 to nadal temat numer jeden na całym świecie – każdego dnia pojawiają się setki nowych informacji o chorobie, samym patogenie, ich wpływie na nasz organizm i środowisko. Przejrzeliśmy je za Was, by przedstawić wybór najważniejszych i najciekawszych naukowych doniesień z ostatniego tygodnia.

Duński rząd chce zabić miliony norek z powodu koronawirusa. Słusznie?

W ubiegłym tygodniu media zelektryzowała wiadomość, że rząd Danii podjął decyzję o zabiciu 15–17 mln norek przetrzymywanych na fermach producentów futer. Powodem było wykrycie zmutowanego wirusa SARS-CoV-2, który przeskoczył z zakażonych ludzi na zwierzęta (Dania jest największym producentem na świecie futer z norek). Ale transmisja SARS-CoV-2 odbywa się też w drugą stronę, tzn. ludzie z powrotem łapią wirusa od norek. Tyle że – twierdzą duńskie władze – wirus, krążąc wśród zwierząt, zmutował i właśnie ta jego wersja roznosi się teraz wśród ludzi (wykryto ją ponoć u 12 mieszkańców Jutlandii Północnej), co może spowodować, że przyszła szczepionka nie będzie w stanie przed nim zabezpieczać.

Problem w tym, że duński rząd nie ujawnił żadnych wyników badań, na których oparł swoją decyzję o likwidacji wszystkich norek na fermach. Nie wiadomo więc, o jakie mutacje chodzi, czy są jakoś groźne dla ludzi oraz czy rzeczywiście mogą spowodować nieskuteczność przyszłej szczepionki. Amerykański internetowy magazyn medyczny „STAT” opublikował artykuł, w którym naukowcy na razie bardzo sceptycznie odnoszą się do działań duńskich władz. Oceniają bowiem jako bardzo małe zagrożenie ze strony ewentualnej mutacji, do której mogło dojść w organizmach norek (zresztą w materiale genetycznym koronawirusa cały czas zachodzą jakieś zmiany – taka jest natura tego typu patogenów).

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama