Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Mit indywidualności

Czym jest indywidualność biologiczna

Widzenie genocentryczne nie tłumaczy bogactwa życia. Nie wyjaśnia nagłych przełomów ewolucyjnych. Widzenie genocentryczne nie tłumaczy bogactwa życia. Nie wyjaśnia nagłych przełomów ewolucyjnych. iStockphoto / Getty Images
Jak wprawić biologa w zakłopotanie? Zadać pozornie proste pytanie o nasze biologiczne Ja. Poprosić o wykreślenie granic biologicznej tożsamości.
Jednostkę biologiczną tworzy zespół wyspecjalizowanych organów działających dla dobra całości.Patryk_Kosmider/PantherMedia Jednostkę biologiczną tworzy zespół wyspecjalizowanych organów działających dla dobra całości.

Załóżmy, że jestem żyjącą na dnie płytkiego morza gąbką. Objętościowo rzecz biorąc, moje ciało, moje gąbkowe jestestwo, w 40 proc. składa się z bakterii. Pomagają mi w metabolizmie, czyli przekształcaniu jednej formy energii w inną. Kim jestem? Bardziej gąbką czy bardziej bakterią?

Załóżmy, że jestem osiką (Populus tremula). Pomijając legendarną moc kołków, które można ze mnie wyciosać, wydaję się zwyczajna. Ale to tylko pozory, bo las, który współtworzę, jest doprawdy niezwykły.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Nauka i cywilizacja; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Mit indywidualności"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >