Nauka

Mit indywidualności

Czym jest indywidualność biologiczna

Widzenie genocentryczne nie tłumaczy bogactwa życia. Nie wyjaśnia nagłych przełomów ewolucyjnych. Widzenie genocentryczne nie tłumaczy bogactwa życia. Nie wyjaśnia nagłych przełomów ewolucyjnych. iStockphoto / Getty Images
Jak wprawić biologa w zakłopotanie? Zadać pozornie proste pytanie o nasze biologiczne Ja. Poprosić o wykreślenie granic biologicznej tożsamości.
Jednostkę biologiczną tworzy zespół wyspecjalizowanych organów działających dla dobra całości.Patryk_Kosmider/PantherMedia Jednostkę biologiczną tworzy zespół wyspecjalizowanych organów działających dla dobra całości.

Załóżmy, że jestem żyjącą na dnie płytkiego morza gąbką. Objętościowo rzecz biorąc, moje ciało, moje gąbkowe jestestwo, w 40 proc. składa się z bakterii. Pomagają mi w metabolizmie, czyli przekształcaniu jednej formy energii w inną. Kim jestem? Bardziej gąbką czy bardziej bakterią?

Załóżmy, że jestem osiką (Populus tremula). Pomijając legendarną moc kołków, które można ze mnie wyciosać, wydaję się zwyczajna. Ale to tylko pozory, bo las, który współtworzę, jest doprawdy niezwykły.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Nauka i cywilizacja; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Mit indywidualności"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021