Nauka

Człowiek zdecyduje

Dr inż. Jakub Nalepa: jak sztuczna inteligencja może współpracować z ludzką

Leszek Zych / Polityka
O współpracy inteligencji sztucznej i ludzkiej opowiada dr inż. Jakub Nalepa, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w dziedzinie Nauk Technicznych.
Polityka

Medialny wizerunek sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI) jest, delikatnie rzecz ujmując, niespójny. Albo, inspirując się wątkami kultury popularnej, antropomorfizuje się ją i przypisuje mroczne intencje, albo wyolbrzymia jej moce zbawienne. Ewentualnie, jak to niedawno miało miejsce w Radzie Unii Europejskiej, staje się ona jeszcze jednym pretekstem do zaprezentowania poglądów rodem ze średniowiecza (Polska oprotestowała użycie słów „gender equality” w projekcie nowelizacji unijnej karty praw podstawowych, zmierzającej do uczynienia sztucznej inteligencji możliwie etyczną).

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Nauka i cywilizacja; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek zdecyduje"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021