Nauka

Wagary od wiary

Ucieczka z religii

Kościół zdaje się nie dostrzegać, że im bardziej nachalnie wchodzi w szkolne życie, na tym większy opór trafia. Kościół zdaje się nie dostrzegać, że im bardziej nachalnie wchodzi w szkolne życie, na tym większy opór trafia. Marta Frej
Masowe protesty w obronie praw kobiet dały nowy impuls ucieczkom z lekcji religii. Trwającym od lat, bo szkolna katecheza to często antyreklama wiedzy, wiary i wartości.
Z kościelnego rocznika statystycznego 2020 r. można się dowiedzieć, że – jeśli chodzi o duże miasta – najchętniej emigrują z katechez uczniowie warszawskich szkół. Najbardziej zaś karni są ci z Przemyśla.ijeab/PantherMedia Z kościelnego rocznika statystycznego 2020 r. można się dowiedzieć, że – jeśli chodzi o duże miasta – najchętniej emigrują z katechez uczniowie warszawskich szkół. Najbardziej zaś karni są ci z Przemyśla.

Pękają już nawet bliscy Kościołowi. Ksiądz Damian Wyżkiewicz, filozof i teolog, katecheta w zespole szkół nr 22 w Warszawie, wyróżniony w konkursie Nauczyciel Roku 2019, opisuje taką sytuację: – Wierzące małżeństwo, syn jest ministrantem. Ale z religii go wypisali, bo katecheta nie miał dzieciom nic ciekawego do zaproponowania. Chłopak więcej się dowiedział na zbiórce ministranckiej niż na katechezie.

Monika, szczecinianka po czterdziestce, była z tych poszukujących, dających drugą, trzecią szansę.

Polityka 48.2020 (3289) z dnia 24.11.2020; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Wagary od wiary"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021