Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Wagary od wiary

Ucieczka z religii

Kościół zdaje się nie dostrzegać, że im bardziej nachalnie wchodzi w szkolne życie, na tym większy opór trafia. Kościół zdaje się nie dostrzegać, że im bardziej nachalnie wchodzi w szkolne życie, na tym większy opór trafia. Marta Frej
Masowe protesty w obronie praw kobiet dały nowy impuls ucieczkom z lekcji religii. Trwającym od lat, bo szkolna katecheza to często antyreklama wiedzy, wiary i wartości.
Z kościelnego rocznika statystycznego 2020 r. można się dowiedzieć, że – jeśli chodzi o duże miasta – najchętniej emigrują z katechez uczniowie warszawskich szkół. Najbardziej zaś karni są ci z Przemyśla.ijeab/PantherMedia Z kościelnego rocznika statystycznego 2020 r. można się dowiedzieć, że – jeśli chodzi o duże miasta – najchętniej emigrują z katechez uczniowie warszawskich szkół. Najbardziej zaś karni są ci z Przemyśla.

Pękają już nawet bliscy Kościołowi. Ksiądz Damian Wyżkiewicz, filozof i teolog, katecheta w zespole szkół nr 22 w Warszawie, wyróżniony w konkursie Nauczyciel Roku 2019, opisuje taką sytuację: – Wierzące małżeństwo, syn jest ministrantem. Ale z religii go wypisali, bo katecheta nie miał dzieciom nic ciekawego do zaproponowania. Chłopak więcej się dowiedział na zbiórce ministranckiej niż na katechezie.

Monika, szczecinianka po czterdziestce, była z tych poszukujących, dających drugą, trzecią szansę.

Polityka 48.2020 (3289) z dnia 24.11.2020; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Wagary od wiary"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Czy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży zamilknie?

Można domniemywać, że Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podpada rządowi przez dopuszczanie – i komunikowanie! – faktu, iż w rodzinach dzieciom może dziać się krzywda, co nijak nie mieści się w konserwatywno-prawicowej wizji świata. Tylko tyle i aż tyle? Być może.

Joanna Cieśla
11.10.2021