Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Milion Chińczyków już zaszczepionych na covid-19

Pandemiczny Przegląd Naukowy Tygodnia Pandemiczny Przegląd Naukowy Tygodnia PantherMedia
Jak długo chorzy na covid-19 zakażają innych? Dlaczego należy zmienić strategię testowania w Polsce? Odpowiedzi w naszym Pandemicznym Przeglądzie Naukowym Tygodnia.

Covid-19 to nadal temat numer jeden na całym świecie – każdego dnia pojawiają się setki nowych informacji o chorobie, samym patogenie, ich wpływie na nasz organizm i środowisko. Przejrzeliśmy je za Was, by przedstawić wybór najważniejszych i najciekawszych naukowych doniesień z ostatniego tygodnia.

Czytaj też: SARS-CoV-2 zaatakował wcześniej, niż sądziliśmy

Sześć szczepionek dopuszczonych do użytku

Ubiegły tydzień przyniósł kolejne bardzo optymistyczne wiadomości na temat kandydatek na szczepionkę przeciw covid-19. Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna ogłosiła wstępne wyniki ostatniej, czyli trzeciej fazy badań klinicznych z udziałem 30 tys. ochotników: jej preparat wykazuje 95-proc. skuteczność. Kilka dni później koncern farmaceutyczny Pfizer, który przygotował szczepionkę dzięki współpracy z niemiecką firmą BioNTech, poprawił – na podstawie uzupełnionych danych – wstępną ocenę skuteczności swojego produktu, podnosząc ją z 90 na 95 proc.

Tymczasem – jak podaje CNN na swojej stronie internetowej – w Chinach szczepionkę przeciw koronawirusowi podano już prawie milionowi ludzi. Poinformował o tym szef państwowego przedsiębiorstwa farmaceutycznego Sinopharm, nie wyjaśniając jednak, o którą z dwóch opracowywanych przez tę firmę szczepionek chodzi. Podobno nie odnotowano żadnych poważnych niepożądanych reakcji, ale Sinopharm nie ujawnił dotąd danych z trzeciej fazy badań klinicznych obu preparatów, prowadzonych z udziałem ochotników m.

Reklama