Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Kolejna szczepionka z jeszcze lepszą skutecznością!

Jesteśmy coraz bliżej szczepionki na koronawirusa. Jesteśmy coraz bliżej szczepionki na koronawirusa. Zeljko Lukunic / PIXSELL / Forum
Druga firma biotechnologiczna ogłosiła bardzo optymistyczne wiadomości na temat szczepionki przeciw koronawirusowi.

Dokładnie tydzień po informacjach koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech amerykańska giełdowa spółka biotechnologiczna Moderna pochwaliła się rewelacyjnymi wręcz wstępnymi wynikami badań klinicznych. Co ważne, chodzi o trzecią, czyli ostatnią fazę testów klinicznych z udziałem ludzi.

Czytaj też: Smog może zwiększać śmiertelność koronawirusa

Wysoka skuteczność szczepionki

Tym razem wiadomości są jeszcze bardziej optymistyczne, znamy też więcej szczegółów na temat działania preparatu oznaczonego jako mRNA-1273. Moderna testowała na 30 tys. ochotników swoją kandydatkę na szczepionkę, która opiera się na tej samej technologii stosującej kwas rybonukleinowy RNA (a dokładniej mówiąc: informacyjny RNA, czyli mRNA) co produkt Pfizera/BioNTech. Tu też połowa ochotników otrzymywała preparat, a połowa placebo (dwie dawki w odstępie czterech tygodni).

Wśród wszystkich ochotników doszło do 95 zachorowań na covid-19 (w tym 15 wśród osób w wieku 65+), ale tylko pięć takich przypadków odnotowano w grupie otrzymującej mRNA-1273. Świadczyć to może o bardzo wysokiej, bo prawie 95-proc. skuteczności kandydatki na szczepionkę. Ponadto badacze zarejestrowali 11 przypadków ciężkiego przebiegu covid-19 (wśród wszystkich 95), ale żadnego z nich wśród zaszczepionych osób.

Czytaj też: Awantura o mutacje SARS-CoV-2 u norek. Jest się czego bać?

Dobrze tolerowana przez organizm

Na razie też mRNA-1273 wykazuje dobrą tolerancję przez ludzki organizm. Większość negatywnych reakcji na preparat miała łagodny charakter, a te najbardziej nasilone (wystąpiły u 2 proc. ochotników) obejmowały zmęczenie, bóle mięśni, stawów, głowy oraz zaczerwienienie/rumień/ból w miejscu wstrzyknięcia szczepionki – i były krótkotrwałe.

Firma Moderna podała również inną istotną informację. O ile konkurencyjny produkt Pfizera trzeba przechowywać w temperaturze poniżej –70 st. C (w temperaturze od 2 do 8 st. wytrzymuje tylko 24 godziny), o tyle preparat Moderny może być trzymany przez miesiąc w temperaturze 2–8 st., a przez pół roku w –20 st. C.

Warto jednak pamiętać, że na ostateczne wyniki badań trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Natomiast Moderna już zapowiedziała, że zamierza wystąpić do amerykańskiej Agencja Żywności i Leków (FDA) o zgodę na ograniczone użycie mRNA-1273 w nagłych sytuacjach zagrożenia (np. personelu medycznego).

Czytaj też: Czy grupa krwi 0 zwalnia z ochrony przed covid-19?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Svante Pääbo i jego denisowianie. Tajemniczy kuzyni z jaskini

Denisowianie znani są niemal wyłącznie z kopalnego DNA. Badamy ich od dziesięciu lat, a każde nowe odkrycie przynosi kolejną zagadkę.

Marcin Ryszkiewicz
12.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną