Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Szczepionka na covid-19 wkrótce w Polsce. Co trzeba wiedzieć?

W Polsce szczepienia będą dobrowolne, ale rząd liczy na co najmniej połowę społeczeństwa gotową skorzystać z tej oferty. W Polsce szczepienia będą dobrowolne, ale rząd liczy na co najmniej połowę społeczeństwa gotową skorzystać z tej oferty. Francis Mascarenhas / Forum
Premier z ministrem zdrowia zachęcają do zaszczepienia, a w połowie grudnia ma ruszyć kampania promująca tę metodę uodpornienia. Oby nie prowadzili jej politycy.

Mateusz Morawiecki tak wczoraj zachwalał szczepienia podczas konferencji prasowej w łódzkiej hurtowni farmaceutycznej, że nie pamiętał już chyba, co podczas kampanii wyborczej wygadywał na ich temat Andrzej Duda. Zapewniał np. w trakcie debaty w studiu TVP, że taka nowa szczepionka przed podaniem jej rodakom „MUSI zostać wnikliwie przebadana w Polsce”.

Oczywiście zgłaszając ten postulat, prezydent nie miał pojęcia, jak wygląda dziś rejestracja produktów leczniczych i szczepionek na zunifikowanym rynku europejskim. Nie robi się żadnych dodatkowych badań, tylko analizuje dokumenty. W imieniu krajów członkowskich robi to Europejska Agencja Leków (EMA; European Medicines Agency), tak jak w Stanach Zjednoczonych zadanie to wypełnia Agencja Żywności i Leków (FDA; Food and Drug Administration).

Przykład Wielkiej Brytanii, która jedną nogą jest już poza granicami Unii Europejskiej, pokazuje, jak różne może być tempo prowadzonych analiz i jak różne są priorytety. Po wczorajszej decyzji brytyjskiej Agencji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA; Medicines and Healthcare Products Regulatory Authority) o zatwierdzeniu pierwszej szczepionki przeciwko covid-19 nie obyło się bez zgrzytów, Unia skrytykowała Wielką Brytanię. Ale czy miała rację?

Kiedy szczepić? Czy należy się spieszyć?

Decyzja została podjęta w ramach ultraszybkiego procesu rejestracyjnego w sytuacjach awaryjnych, który zezwalał na wydanie tymczasowego zezwolenia zaledwie dziesięć dni po rozpoczęciu analizy końcowych danych.

Reklama