Nauka

Ciałka zieleni

Dawno już zapomnieliśmy, że to dzięki nieskończonej filantropii Słońca wciąż istnieje życie. Dawno już zapomnieliśmy, że to dzięki nieskończonej filantropii Słońca wciąż istnieje życie. Shutterstock
Człowiek stworzył wyjątkową listę ginących istot, spisując w niej te, które nie dają już rady żyć w tym świecie. Lista ta wciąż się rozszerza, jednoznacznie wskazując, które gatunki wymagają szczególnej ochrony, a jest ich coraz więcej.
Czy w przyszłości będziemy wreszcie respektować prawa wszystkich innych do samostanowienia przestrzeni i własnego wyglądu?Andriy Onufriyenko/Getty Images Czy w przyszłości będziemy wreszcie respektować prawa wszystkich innych do samostanowienia przestrzeni i własnego wyglądu?

bardzo dawno

Współcześni ludzie dębieją na wieść, że DNA szympansa i człowieka jest nam wspólne w ponad 96 proc. To zdziwienie wynika chyba z wyobrażenia, że pod ludzką twarzą jest pysk małpy. Że nasze włochate łydki w bibliotekach to jednak wciąż cień jakichś dzikich nóg zza drzew. Zapomnieliśmy o naszych śluzowato-sierściowych pochodnych istnienia. A one jednoznacznie mówią, że w naszych żyłach wciąż płynie pradawne, słone morze czerwone, z tego czasu, kiedy światło jeszcze nie miało do niego dostępu.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Ex-Centrum; s. 61
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021