Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Czujność i diagnoza

Podstępny rak jajnika

Rak jajnika był przez wiele lat bardzo niewdzięcznym nowotworem. Obecnie rokowania są lepsze. Rak jajnika był przez wiele lat bardzo niewdzięcznym nowotworem. Obecnie rokowania są lepsze. George Tsartsianidis/Alamy Stock Photo / BEW
Co roku w Polsce na raka jajnika umierało 2,5 tys. kobiet, ale za sprawą pandemii ta liczba może znacznie wzrosnąć. A jest to rodzaj nowotworu, który można coraz skuteczniej leczyć.
Ultrasonograficzny obraz jajników.Nevit Dilmen/Wikipedia Ultrasonograficzny obraz jajników.

Pierwszym warunkiem, który może uchronić przed fatalnymi następstwami raka jajnika, jest trzymanie się żelaznej zasady: badania ginekologiczne muszą być wykonywane regularnie. Drugi wymóg – kobieta nie może bać się wyjawić lekarzowi dolegliwości, które zaczęły ją niepokoić.

Wzdęcia, biegunki, nudności lub uczucie ciężaru w brzuchu kojarzone są częściej z klasycznymi objawami gastrycznymi niż nowotworem, dlatego większość pacjentek niespecjalnie przypomina sobie o nich u ginekologów.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Czujność i diagnoza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022