Nauka

Planety bez gwiazd

Kosmiczne single

Silne soczewkowanie grawitacyjne: z Ziemi obserwuje się odległe źródło (galaktykę), ale na drodze obserwacji istnieje masywny obiekt. Jego grawitacja wywołuje efekt soczewki, czyli zakrzywia przestrzeń i deformuje obraz źródła, które może wówczas dać dwa, trzy lub nawet cztery obrazy pozorne. Silne soczewkowanie grawitacyjne: z Ziemi obserwuje się odległe źródło (galaktykę), ale na drodze obserwacji istnieje masywny obiekt. Jego grawitacja wywołuje efekt soczewki, czyli zakrzywia przestrzeń i deformuje obraz źródła, które może wówczas dać dwa, trzy lub nawet cztery obrazy pozorne. Alamy Stock Photo / BEW
Polscy astronomowie odkryli swobodną, czyli samotną, planetę o masie mniejszej niż masa Ziemi.
Mikrosoczewkowanie grawitacyjne: planeta lub inny ciemny obiekt działa jak soczewka i powoduje znaczne pojaśnienie obserwowanego źródła światła.Jan Skowron/Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego/• Mikrosoczewkowanie grawitacyjne: planeta lub inny ciemny obiekt działa jak soczewka i powoduje znaczne pojaśnienie obserwowanego źródła światła.

Kiedy myślimy o planetach – tych z naszego Układu Słonecznego, ale też obcych – mamy przed oczami gwiazdę i krążące wokół niej planety. Tak w istocie jest najczęściej – obiekty, takie jak Ziemia, Jowisz czy Saturn, ale też większość planet z innych układów, powstają w protoplanetarnych dyskach orbitujących wokół macierzystych, niedawno powstałych gwiazd. Ale nie jest tak zawsze. W naszej Galaktyce istnieje sporo (choć trudno na razie oszacować ile) planet całkowicie samotnych.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Planety bez gwiazd"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021