Nauka

Czy Joanna była mężczyzną?

Czy Joanna była mężczyzną? O płci i seksualności w wiekach średnich

Joanna D’Arc na koronacji Karola VII – Jean Auguste Dominique Ingres, 1854 r. Joanna D’Arc na koronacji Karola VII – Jean Auguste Dominique Ingres, 1854 r. DPA / PAP
O pojmowaniu płci, istnieniu osób niebinarnych i seksualności w średniowieczu opowiada prof. Krzysztof Skwierczyński, mediewista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Św. Wilgefortis – postać z XIV-wiecznej legendy o kobiecie, której wyrosła broda, bo prosiła Boga o pomoc, by nie wyjść za poganina. Ojciec kazał ją ukrzyżować. Rycina średniowieczna.Getty Images Św. Wilgefortis – postać z XIV-wiecznej legendy o kobiecie, której wyrosła broda, bo prosiła Boga o pomoc, by nie wyjść za poganina. Ojciec kazał ją ukrzyżować. Rycina średniowieczna.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – W czasach gorących dyskusji wokół płci oraz seksualnych orientacji pojawia się mnóstwo badań na temat tego, jak te kwestie wyglądały w przeszłości. Ostatnio wyszła książka „Płynność płci”(„Les genres fluides”) historyczki i działaczki LGBT Clovis Maillet, która, powołując się na przykłady świętych wchodzących w role niezgodne z ich płcią biologiczną, doszukuje się w tym średniowiecznej transpłciowości. Ma rację?
KRZYSZTOF SKWIERCZYŃSKI: – Niestety, książka rozczarowuje.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Joanna była mężczyzną?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021