Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Czy Joanna była mężczyzną?

Czy Joanna była mężczyzną? O płci i seksualności w wiekach średnich

Joanna D’Arc na koronacji Karola VII – Jean Auguste Dominique Ingres, 1854 r. Joanna D’Arc na koronacji Karola VII – Jean Auguste Dominique Ingres, 1854 r. DPA / PAP
O pojmowaniu płci, istnieniu osób niebinarnych i seksualności w średniowieczu opowiada prof. Krzysztof Skwierczyński, mediewista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Św. Wilgefortis – postać z XIV-wiecznej legendy o kobiecie, której wyrosła broda, bo prosiła Boga o pomoc, by nie wyjść za poganina. Ojciec kazał ją ukrzyżować. Rycina średniowieczna.Getty Images Św. Wilgefortis – postać z XIV-wiecznej legendy o kobiecie, której wyrosła broda, bo prosiła Boga o pomoc, by nie wyjść za poganina. Ojciec kazał ją ukrzyżować. Rycina średniowieczna.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – W czasach gorących dyskusji wokół płci oraz seksualnych orientacji pojawia się mnóstwo badań na temat tego, jak te kwestie wyglądały w przeszłości. Ostatnio wyszła książka „Płynność płci”(„Les genres fluides”) historyczki i działaczki LGBT Clovis Maillet, która, powołując się na przykłady świętych wchodzących w role niezgodne z ich płcią biologiczną, doszukuje się w tym średniowiecznej transpłciowości. Ma rację?
KRZYSZTOF SKWIERCZYŃSKI: – Niestety, książka rozczarowuje.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Joanna była mężczyzną?"
Reklama