Nauka

Zgładzeni na dobre

Paradoksy altruizmu

Rycina z książki Thomasa Huxleya „Stanowisko człowieka w przyrodzie”. XIX-wieczne wyobrażenie naszych przodków. Rycina z książki Thomasa Huxleya „Stanowisko człowieka w przyrodzie”. XIX-wieczne wyobrażenie naszych przodków. BEW
Około 300 tys. lat temu ludzie zaczęli systematycznie zabijać niektórych członków swoich wspólnot. Dzięki temu zmalała agresja i narodziła się moralność – głosi nowa „hipoteza egzekucyjna”.
Książę Piotr Kropotkin dostrzegał dominującego ducha współpracy organizmów.Forum Książę Piotr Kropotkin dostrzegał dominującego ducha współpracy organizmów.

Jeden był Rosjaninem, drugi Brytyjczykiem. Obydwaj przyszli na świat w pierwszej połowie XIX w., przez pewien czas mieszkali w tym samym kraju i byli wielkimi zwolennikami teorii ewolucji Darwina. Poza tym dzieliło ich niemal wszystko.

Książę anarchistów

Piotr Aleksiejewicz Kropotkin urodził się w Moskwie w rodzinie książęcej. O skali jej bogactwa świadczyło m.in. to, że gdy przychodził na świat w 1842 r., w dwóch rezydencjach – moskiewskiej oraz wiejskiej – pracowało aż 120 służących.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Zgładzeni na dobre"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021