„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Roboty z rabatem

Skąd się wzięły roboty

Inscenizacja sztuki „R.U.R” Karela Čapka w Berlinie, 1923 r. Inscenizacja sztuki „R.U.R” Karela Čapka w Berlinie, 1923 r. Imagno / Getty Images
Dwa słowiańskie słowa, które zrobiły największą międzynarodową karierę, to wódka i robot. Narodziny tego pierwszego toną w pomroce dziejów, ale to drugie pojawiło się w łatwym do określenia momencie.
Brytyjska wersja robota Čapka z 1923 r.CTK/PAP Brytyjska wersja robota Čapka z 1923 r.

Równo sto lat temu, 25 stycznia 1921 r., na deskach praskiego Teatru Narodowego odbyła się premiera sztuki Karela Čapka „R.U.R.”. Tytuł to skrót od „Rossumovi Univerzalni Roboti”, czyli „Uniwersalne Roboty Rossuma” – pod taką nazwą korporacja założona przez niejakiego Rossuma zrewolucjonizowała świat przez wprowadzenie na rynek taniej, wydajnej i powszechnie dostępnej siły roboczej.

Narodowości owego Rossuma nie poznajemy. Możemy jednak podejrzewać, że był to Słowianin, skoro nazwał swój wynalazek „robotem”.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Roboty z rabatem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020