Nauka

Polska biało-fioletowa

Czy smog wpływa na covid

Przez krótki czas epidemii wydawało się, że zamrożenie przemysłu i transportu przysłuży się poprawie stanu powietrza na dłużej. Ale wiadomo już, że zmiany były tylko przejściowe. Przez krótki czas epidemii wydawało się, że zamrożenie przemysłu i transportu przysłuży się poprawie stanu powietrza na dłużej. Ale wiadomo już, że zmiany były tylko przejściowe. iStockphoto / Getty Images
Jaki jest związek smogu z covidem?
Czy prawdziwa jest hipoteza, że na terenach bardziej zanieczyszczonych zachorowania na Covid-19 zdarzają się częściej? Czy prawdziwa jest hipoteza, że na terenach bardziej zanieczyszczonych zachorowania na Covid-19 zdarzają się częściej?

Wystarczyło kilka mroźnych dni w styczniu, aby na mapach Europy pokazujących zanieczyszczenie powietrza Polska zaświeciła się na fioletowo. Tym kolorem oznaczono najwyżej przekroczone normy stężenia pyłów: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Rybniku… „Dramatyczny smog w polskich miastach po nocy mrozów” – donosiły media, jakby to sama niska temperatura była czemuś winna.

Na własne życzenie

Byłem w ten najzimniejszy weekend w Polsce północno-wschodniej, gdzie słupek rtęci pokazywał nawet -30 stopni Celsjusza i miernik poziomu pyłu, który ze sobą zabrałem, nie zarejestrował niczego niepokojącego – zwraca uwagę prof.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska biało-fioletowa"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021