Nauka

Polska biało-fioletowa

Czy smog wpływa na covid

Przez krótki czas epidemii wydawało się, że zamrożenie przemysłu i transportu przysłuży się poprawie stanu powietrza na dłużej. Ale wiadomo już, że zmiany były tylko przejściowe. Przez krótki czas epidemii wydawało się, że zamrożenie przemysłu i transportu przysłuży się poprawie stanu powietrza na dłużej. Ale wiadomo już, że zmiany były tylko przejściowe. iStockphoto / Getty Images
Jaki jest związek smogu z covidem?
Czy prawdziwa jest hipoteza, że na terenach bardziej zanieczyszczonych zachorowania na Covid-19 zdarzają się częściej? Czy prawdziwa jest hipoteza, że na terenach bardziej zanieczyszczonych zachorowania na Covid-19 zdarzają się częściej?

Wystarczyło kilka mroźnych dni w styczniu, aby na mapach Europy pokazujących zanieczyszczenie powietrza Polska zaświeciła się na fioletowo. Tym kolorem oznaczono najwyżej przekroczone normy stężenia pyłów: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Rybniku… „Dramatyczny smog w polskich miastach po nocy mrozów” – donosiły media, jakby to sama niska temperatura była czemuś winna.

Na własne życzenie

Byłem w ten najzimniejszy weekend w Polsce północno-wschodniej, gdzie słupek rtęci pokazywał nawet -30 stopni Celsjusza i miernik poziomu pyłu, który ze sobą zabrałem, nie zarejestrował niczego niepokojącego – zwraca uwagę prof.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska biało-fioletowa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013