Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Chcesz o tym porozmawiać?

Z warsztatu psychoterapeutki

Pacjenci często myślą, że psychoterapeuta stanowi wzór asertywności i jest okazem wszelkiego zdrowia. To nieprawda. Pacjenci często myślą, że psychoterapeuta stanowi wzór asertywności i jest okazem wszelkiego zdrowia. To nieprawda. Shutterstock
Psychiatra tym się różni od pacjenta, że wychodzi na noc ze szpitala do domu – mówi stary dowcip. Amerykanka Lori Gottlieb przekonuje, że dotyczy to również psychoterapeutów.
materiały prasowe

Pacjenci często myślą, że psychoterapeuta stanowi wzór asertywności i jest okazem wszelkiego zdrowia. A przede wszystkim wiedzie żywot człowieka wyłącznie szczęśliwego. To nieprawda. Dlatego terapeuci czasami stosują tzw. technikę odsłaniania się (ang. self-disclosure). W uproszczeniu polega ona na – oczywiście adekwatnym do treści sesji terapeutycznej – ujawnieniu swoich doświadczeń, myśli, emocji i reakcji na temat tego, co pacjent wniósł na spotkanie. Po to, by zacząć podważać sztywne, niesłużące zdrowiu psychicznemu przekonania pacjenta na temat siebie, innych ludzi i świata.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Chcesz o tym porozmawiać?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >