Nauka

Martwi zmartwieni

Śmierć wudu – mechanizm klątwy

Naukowcy oszacowali, że w ciągu ośmiu lat przedwcześnie zmarło 82 tys. ludzi, ale nie w wyniku stresu, lecz na skutek przekonania, iż jest on szkodliwy dla ich zdrowia. Naukowcy oszacowali, że w ciągu ośmiu lat przedwcześnie zmarło 82 tys. ludzi, ale nie w wyniku stresu, lecz na skutek przekonania, iż jest on szkodliwy dla ich zdrowia. Shutterstock
Tysiące ludzi umiera co roku z powodu zjawiska przypominającego tzw. śmierć wudu. Jednak nie w egzotycznych dalekich kulturach, tylko krajach Zachodu.
Ci, którzy relacjonowali dużą ilość stresu wpływającego znacząco na ich zdrowie i wierzyli, że jest on szkodliwy, mieli o 43 proc. wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnej  śmierci.Getty Images Ci, którzy relacjonowali dużą ilość stresu wpływającego znacząco na ich zdrowie i wierzyli, że jest on szkodliwy, mieli o 43 proc. wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci.

W wydanej w 1845 r. książce „New Zealand and its aborigines” William Brown opisał dość niezwykłe historie tajemniczej śmierci tubylców. Jedną z nich opowiedział mu znajomy, który pewnego dnia przechodził obok miejsca uznawanego przez tubylców za tabu. Dostrzegł tam dorodne owoce i nie zdołał oprzeć się pokusie, aby trochę ich zebrać. W drodze do domu spotkał mieszkankę wioski, która poprosiła o kilka owoców. Kiedy je zjadła, powiedział, gdzie zostały zerwane. Nagle koszyk, który niosła, wypadł jej z rąk i wykrzyknęła, że bóg wodza, którego święte miejsce zostało właśnie sprofanowane, zabije ją.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Martwi zmartwieni"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021