Nauka

Szczep polski

Szanse na polskie szczepionki

Mamy kilka bardzo dobrych zespołów badawczych mRNA, więc są naukowcy i infrastruktura, które można wykorzystać. Mamy kilka bardzo dobrych zespołów badawczych mRNA, więc są naukowcy i infrastruktura, które można wykorzystać. Getty Images
Czy można u nas produkować szczepionki? Można, choć już raczej na następne epidemie. Gdzie dziś jesteśmy w wielkim światowym wyścigu biotechnologicznym?
Szczepionki mRNA z medycznego punktu widzenia można uznać za przyjaźniejsze dla organizmu niż starsze generacje.Sonar/PantherMedia Szczepionki mRNA z medycznego punktu widzenia można uznać za przyjaźniejsze dla organizmu niż starsze generacje.

Kiedy 17 marca „Wiadomości” TVP przekonywały widzów, jak skutecznie i przezornie obecny rząd walczy z pandemią, głównym argumentem obok utworzenia szpitali tymczasowych (!) były inwestycje w polski przemysł farmaceutyczny. To on w nieodległym czasie miałby zaspokoić nasz szczepionkowy głód, o czym donosił reporter Maksymilian Maszenda: „Dziś możliwość produkcji szczepionki przeciw covid ma polska firma, którą wsparł Polski Fundusz Rozwoju, a także Polfa Tarchomin, ostatnia z Polf w rękach państwa, dofinansowana przez rząd jeszcze przed pandemią”.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczep polski"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Szamani i inni szatani. Polska religijność zabobonna

Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje.

Joanna Podgórska
21.07.2021