Nauka

Bracia, rycerze, biznesmeni

Przedsiębiorcze zakony rycerskie

Templariusze (Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona) działali w Polsce tylko ok. 80 lat, ale pozostała po nich m.in. imponująca kaplica w Chwarszczanach (obecnie woj. zachodniopomorskie). Templariusze (Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona) działali w Polsce tylko ok. 80 lat, ale pozostała po nich m.in. imponująca kaplica w Chwarszczanach (obecnie woj. zachodniopomorskie). Jan M, CC BY-SA
Kolonizacja na prawie niemieckim miała pod względem gospodarczym i kulturowym wprowadzić Polskę do Europy. Wiele w tym procesie zawdzięczamy zakonom rycerskim.
Trójpolówka. Iluminacja Paula i Hermanna Limbourg. Przełom XIV i XV w.Paul i Hermann Limbourg/Wikipedia Trójpolówka. Iluminacja Paula i Hermanna Limbourg. Przełom XIV i XV w.

W dość powszechnym wyobrażeniu wyprawy krzyżowe i bracia-rycerze, którzy walczą z niewiernymi, budują wspaniałe zamki, kościoły oraz gromadzą skarby, nie mają zbyt wiele wspólnego z takimi prowincjonalnymi ziemiami, jak kraina między Odrą a Wisłą. Tymczasem nasi wielmoże, zarażeni ideą krucjat, nie tylko wyprawiali się do Ziemi Świętej, lecz także sprowadzali do swoich posiadłości walecznych braci, mających pomóc im w chrystianizacji oraz podboju terenów zamieszkanych przez Prusów i Jaćwięgów.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Bracia, rycerze, biznesmeni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021