Nauka

Z matematyką przez życie

Paweł Poczobut, Marek Sokołowski, Maciej Kucharski Paweł Poczobut, Marek Sokołowski, Maciej Kucharski Archiwum prywatne
W ciągu ostatnich pięciu lat 16 młodych, zdolnych pasjonatów matematyki znalazło się wśród laureatów konkursu „Krok w przyszłość” organizowanego przez Fundację mBanku. Dla każdego z wyróżnionych było to wyjątkowe osiągnięcie na początku zawodowej kariery.

Od początku celem konkursu, skierowanego do studentów wydziałów matematycznych na uniwersytetach i uczelniach technicznych w całym kraju, było wyłonienie najlepszych prac magisterskich i licencjackich z matematyki.

Przez pięć edycji jury konkursu pod przewodnictwem prof. dr. hab. Pawła Strzeleckiego, dziekana Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, oceniło łącznie ponad 200 prac magisterskich i licencjackich, nadesłanych z wielu uczelni. – Wszystkie były co najmniej dobre. Wiele nadawało się na samodzielne publikacje naukowe lub spełniało kryteria nowatorstwa stawiane zwykle doktoratom – podsumowuje prof. Strzelecki. Nadsyłane prace reprezentowały praktycznie wszystkie gałęzie matematyki: algebrę, geometrię i topologię, analizę, kombinatorykę i teorię grafów, równania różniczkowe, układy dynamiczne, rachunek prawdopodobieństwa, statystykę.

Miniony rok i czas pandemii nie sprzyjały aktywnym badaniom naukowym na uczelniach, niemniej na konkurs przysłano 54 prace. Do ścisłego finału wybrano 10, a autorzy trzech najlepszych otrzymali także nagrody finansowe, których pula w tym roku wyniosła 40 tys. zł.

Paweł Poczobut, student pierwszego roku Wydziału Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim, za najlepiej ocenioną pracę licencjacką otrzymał nagrodę w wysokości 20 tys. zł oraz statuetkę STEFCIO, symbolizującą wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha. – Moja praca jest z geometrii algebraicznej, dziedziny, która znana jest ze swojej abstrakcyjności i względnie małej przystępności, a jej wyniki mogą być przydatne przy poszukiwaniu odpowiedzi na inne pytania matematyczne – wyjaśnia w skrócie Poczobut. Matematyką interesował się od wczesnych lat szkolnych. Utwierdziła go w tej pasji możliwość udziału w programach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, którego był podopiecznym przez wiele lat, oraz skorzystanie z Canada/USA Mathcamp Summer Program.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Materiał edukacyjno-informacyjny; s. 51
Reklama