Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Klin klimatyczny

O Zielonym Ładzie i zielonym klinie

Uzasadnione coraz bardziej alarmistyczne apele środowisk naukowych i aktywistów, odwołując się do strachu przed katastrofą, odnoszą niepożądany skutek – mobilizują mistrzów polityki strachu spod znaku prawicowego populizmu. Uzasadnione coraz bardziej alarmistyczne apele środowisk naukowych i aktywistów, odwołując się do strachu przed katastrofą, odnoszą niepożądany skutek – mobilizują mistrzów polityki strachu spod znaku prawicowego populizmu. Ireneusz Szuniewicz
Zbyt mało, zbyt późno – tak zazwyczaj aktywiści ekologiczni komentują działania podejmowane przez polityków na rzecz klimatu i środowiska. Problem w tym, że zanim dojdzie do apokalipsy ekologicznej, pochłonie nas piekło politycznej awantury o nią.
Kryzys klimatyczny i wynikające zeń konsekwencje zostały wpisane na listę kluczowych zagrożeń dla społeczeństw demokratycznych.Ignatus/Wikipedia Kryzys klimatyczny i wynikające zeń konsekwencje zostały wpisane na listę kluczowych zagrożeń dla społeczeństw demokratycznych.

Droga została wytyczona. W Europie szlak wyznacza Europejski Zielony Ład. Joe Biden ma nie mniej ambitne plany ekologicznej transformacji dla Stanów Zjednoczonych. W obu przypadkach zakładają one osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. By cel ten przybliżyć, Unia Europejska zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. USA z kolei mają do 2035 r. wyeliminować produkcję gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym. Miejscem do politycznego potwierdzenia proekologicznych planów będzie zorganizowany przez Bidena 22 kwietnia szczyt z okazji Dnia Ziemi.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Nauka i cywilizacja; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Klin klimatyczny"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?