Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Klin klimatyczny

O Zielonym Ładzie i zielonym klinie

Uzasadnione coraz bardziej alarmistyczne apele środowisk naukowych i aktywistów, odwołując się do strachu przed katastrofą, odnoszą niepożądany skutek – mobilizują mistrzów polityki strachu spod znaku prawicowego populizmu. Uzasadnione coraz bardziej alarmistyczne apele środowisk naukowych i aktywistów, odwołując się do strachu przed katastrofą, odnoszą niepożądany skutek – mobilizują mistrzów polityki strachu spod znaku prawicowego populizmu. Ireneusz Szuniewicz
Zbyt mało, zbyt późno – tak zazwyczaj aktywiści ekologiczni komentują działania podejmowane przez polityków na rzecz klimatu i środowiska. Problem w tym, że zanim dojdzie do apokalipsy ekologicznej, pochłonie nas piekło politycznej awantury o nią.
Kryzys klimatyczny i wynikające zeń konsekwencje zostały wpisane na listę kluczowych zagrożeń dla społeczeństw demokratycznych.Ignatus/Wikipedia Kryzys klimatyczny i wynikające zeń konsekwencje zostały wpisane na listę kluczowych zagrożeń dla społeczeństw demokratycznych.

Droga została wytyczona. W Europie szlak wyznacza Europejski Zielony Ład. Joe Biden ma nie mniej ambitne plany ekologicznej transformacji dla Stanów Zjednoczonych. W obu przypadkach zakładają one osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. By cel ten przybliżyć, Unia Europejska zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. USA z kolei mają do 2035 r. wyeliminować produkcję gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym. Miejscem do politycznego potwierdzenia proekologicznych planów będzie zorganizowany przez Bidena 22 kwietnia szczyt z okazji Dnia Ziemi.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Nauka i cywilizacja; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Klin klimatyczny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022