Nauka

Klin klimatyczny

O Zielonym Ładzie i zielonym klinie

Uzasadnione coraz bardziej alarmistyczne apele środowisk naukowych i aktywistów, odwołując się do strachu przed katastrofą, odnoszą niepożądany skutek – mobilizują mistrzów polityki strachu spod znaku prawicowego populizmu. Uzasadnione coraz bardziej alarmistyczne apele środowisk naukowych i aktywistów, odwołując się do strachu przed katastrofą, odnoszą niepożądany skutek – mobilizują mistrzów polityki strachu spod znaku prawicowego populizmu. Ireneusz Szuniewicz
Zbyt mało, zbyt późno – tak zazwyczaj aktywiści ekologiczni komentują działania podejmowane przez polityków na rzecz klimatu i środowiska. Problem w tym, że zanim dojdzie do apokalipsy ekologicznej, pochłonie nas piekło politycznej awantury o nią.
Kryzys klimatyczny i wynikające zeń konsekwencje zostały wpisane na listę kluczowych zagrożeń dla społeczeństw demokratycznych.Ignatus/Wikipedia Kryzys klimatyczny i wynikające zeń konsekwencje zostały wpisane na listę kluczowych zagrożeń dla społeczeństw demokratycznych.

Droga została wytyczona. W Europie szlak wyznacza Europejski Zielony Ład. Joe Biden ma nie mniej ambitne plany ekologicznej transformacji dla Stanów Zjednoczonych. W obu przypadkach zakładają one osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. By cel ten przybliżyć, Unia Europejska zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. USA z kolei mają do 2035 r. wyeliminować produkcję gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym. Miejscem do politycznego potwierdzenia proekologicznych planów będzie zorganizowany przez Bidena 22 kwietnia szczyt z okazji Dnia Ziemi.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Nauka i cywilizacja; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Klin klimatyczny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001