Nauka

Dać wędrować

Ekokorytarze dla zwierząt

Zabłąkanego na ulicach Lublina łosia, blokującego trasę do Rzeszowa, musiano w końcu uśpić. Zabłąkanego na ulicach Lublina łosia, blokującego trasę do Rzeszowa, musiano w końcu uśpić. Wojciech Jargiło / Reporter
Zapewnienie dzikim zwierzętom możliwości swobodnego przemieszczania się to dla Polski wyzwanie na wczoraj. Korytarze to żadna fanaberia, ale podstawa przetrwania.
Przykłady przejść dla zwierząt na trasie szybkiego ruchu.Shutterstock Przykłady przejść dla zwierząt na trasie szybkiego ruchu.

Migracja jest wpisana w życie na Ziemi. Historia exodusu ludzi z afrykańskiej sawanny obrazuje to tak samo dobrze, jak kadry z filmów przyrodniczych z setkami tysięcy gnu przekraczającymi rzekę Mara w Serengeti. Zjawisko migracji występuje u wszystkich kręgowców i niektórych bezkręgowców. W XIX w., gdy zarysował się dzisiejszy model ochrony przyrody, kluczowym wyzwaniem w obliczu rewolucji przemysłowej było zabezpieczenie zwartych obszarów – ostoi czy też mateczników – na których dzikie życie mogłoby trwać nienaruszone działalnością człowieka.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Dać wędrować"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021