Nauka

Ginekolog dla dziecka potrzebny

W Polsce brakuje ginekologii dziecięcej

„Niektóre schorzenia dorosłych dopiero od niedawna są rozpoznawane u dzieci”. „Niektóre schorzenia dorosłych dopiero od niedawna są rozpoznawane u dzieci”. Martins Rudzitis / Getty Images
Rozmowa z prof. Agnieszką Drosdzol-Cop, ginekolożką ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która od 15 lat zajmuje się zdrowiem dzieci i nastolatek.
„Coraz więcej nastolatek ma wtórne zaburzenia miesiączkowania związane z niewłaściwym odżywianiem”.iStockphoto/Getty Images „Coraz więcej nastolatek ma wtórne zaburzenia miesiączkowania związane z niewłaściwym odżywianiem”.

AGATA SZCZERBIAK: – Rozmawiamy w ważnym momencie: w Klinice Ginekologii i Położnictwa ŚUM w Szpitalu Bonifratrów w Katowicach powstaje pierwszy w kraju oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. Dotąd bowiem trudno było znaleźć ginekologa, który potrafiłby zająć się dzieckiem albo nastolatką.
AGNIESZKA DROSDZOL-COP: – To prawda. Nie ma w Polsce takiej podspecjalizacji. Jedynym formalnym dokumentem jest międzynarodowy certyfikat (IFEPAG), ale ma go w kraju kilkoro lekarzy.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Ginekolog dla dziecka potrzebny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021