Nauka

Efekt barierki

Czy da się zapobiegać samobójstwom

Jak podaje WHO, od lat 60. XX w. do 2012 r. wskaźnik liczby samobójstw w przeliczeniu na 100 tys. osób wzrósł o 60 proc. Jak podaje WHO, od lat 60. XX w. do 2012 r. wskaźnik liczby samobójstw w przeliczeniu na 100 tys. osób wzrósł o 60 proc. Getty Images
Skuteczność terapii mających zapobiegać samobójstwom jest niestety bardzo niska. Lepsze okazują się metody proste, wręcz oczywiste.
Ograniczenia dostępu do broni palnej, trujących leków i innych środków wykorzystywanych przez samobójców wpływają na redukcję liczby targnięć na własne życie.kwest/PantherMedia Ograniczenia dostępu do broni palnej, trujących leków i innych środków wykorzystywanych przez samobójców wpływają na redukcję liczby targnięć na własne życie.

W grudniu 2020 r. opublikowano metaanalizę obejmującą 50 lat badań nad skutecznością różnych form interwencji mających zapobiegać samobójstwom i samookaleczeniom. Zespół badaczy pod kierownictwem Kathryn Fox z University of Denver i Xieyininga Huanga z Florida State University przeanalizował 1125 najbardziej poprawnych metodologicznie badań, jakie przeprowadzono na ten temat w ostatnim półwieczu, uwzględniając m.in. interwencję kryzysową, psychoterapię psychodynamiczną, wsparcie rówieśnicze, opiekę w ramach społeczności, farmakoterapię, hospitalizację, metody kontroli zewnętrznej, podejścia behawioralne i poznawcze, psychoterapię dialektyczno-behawioralną i inne eklektyczne metody psychoterapeutyczne.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Efekt barierki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021