Nauka

Czym jest wyobraźnia? Rusza Copernicus Festival

Copernicus Festival 2021: Wybraźnia Copernicus Festival 2021: Wybraźnia Copernicus Festival / mat. pr.
O wyobraźni – jej źródłach i granicach – dyskutować będą w Krakowie znakomici naukowcy z całego świata. Copernicus Festival to jedna z najlepszych imprez popularnonaukowych w Polsce – w tym roku dostępny online.

Odbędzie się, jak to w czasach pandemii, niestety całkowicie online. Z drugiej jednak strony, może to umożliwić udział osobom, które na „normalną” edycję festiwalu nie mogłyby, z różnych powodów, dojechać do Krakowa.

Hasłem tegorocznego Copernicus Festivalu, który potrwa od 18 do 23 maja (na festiwalowym kanale YouTube oraz na profilu FB), jest WYOBRAŹNIA. Jak bowiem mówił w jednym z wywiadów Albert Einstein, okazuje się ona „ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest ograniczona. Wyobraźnia opasuje świat”. Ale czym tak naprawdę jest? Skąd się wzięła? Jak to możliwe, że nasze niewielkie mózgi potrafią tak pomysłowo i skutecznie wykorzystywać to niezwykłe narzędzie? I wreszcie: czy wyobraźnia ma jakieś granice? A jeśli je ma – to co leży poza nimi?

Na te pytania będą starać się odpowiedzieć znamienici goście festiwalu, a wśród nich główni wykładowcy:

Venki Ramakrishnan – biochemik, Laureat Nagrody Nobla
Joel Pearson – kognitywista
Sabine Hossenfelder – matematyczka
Edward Nęcka – psycholog

Copernicus Festival to jednak nie tylko główne wykłady, ale też szereg innych imprez, m.in. „Śniadania Mistrzów”, „Perceptio” czy „Rozmowy o człowieku”. Podczas nich będzie można posłuchać, oprócz naukowców, również pisarzy i malarzy.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną