Nauka

Żabiogłowa rodzić pomoże

Żabiogłowa rodzić pomoże. Tak to się kiedyś robiło

Zbiory egipskie Muzeum Narodowego w Warszawie. Zbiory egipskie Muzeum Narodowego w Warszawie. Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie
Jeszcze w XIX w. poród i połóg były główną przyczyną śmierci młodych kobiet. Dlatego szukano nie tylko pomocy drugiego człowieka, ale i wsparcia mocy nadprzyrodzonych.
Po prześwietleniu mumii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie odkryto, że zmumifikowana kobieta była w ciąży.Warsaw Mummy Project/MNW/EAST NEWS Po prześwietleniu mumii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie odkryto, że zmumifikowana kobieta była w ciąży.

Grupa naukowców badających mumie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (Warsaw Mummy Project) odkryła, że w jamie brzusznej mumii z końca I tys. p.n.e. znajduje się 26–30-tygodniowy płód. W 2016 r. dowiedziono, dzięki tomografii komputerowej, że nie należy ona do zmarłego kapłana Hor-Dżehuti, jak wynikało z napisu na kartonażu, tylko do ok. 25-letniej kobiety z długimi włosami. Tuż przed wysłaniem do druku publikacji naukowej opisującej badania antropolog Marzena Ożarek-Szilke i archeolog Stanisław Szilke dostrzegli na zdjęciach jamy brzusznej stópkę.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Żabiogłowa rodzić pomoże"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020