Nauka

Żabiogłowa rodzić pomoże

Żabiogłowa rodzić pomoże. Tak to się kiedyś robiło

Zbiory egipskie Muzeum Narodowego w Warszawie. Zbiory egipskie Muzeum Narodowego w Warszawie. Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie
Jeszcze w XIX w. poród i połóg były główną przyczyną śmierci młodych kobiet. Dlatego szukano nie tylko pomocy drugiego człowieka, ale i wsparcia mocy nadprzyrodzonych.
Po prześwietleniu mumii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie odkryto, że zmumifikowana kobieta była w ciąży.Warsaw Mummy Project/MNW/EAST NEWS Po prześwietleniu mumii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie odkryto, że zmumifikowana kobieta była w ciąży.

Grupa naukowców badających mumie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (Warsaw Mummy Project) odkryła, że w jamie brzusznej mumii z końca I tys. p.n.e. znajduje się 26–30-tygodniowy płód. W 2016 r. dowiedziono, dzięki tomografii komputerowej, że nie należy ona do zmarłego kapłana Hor-Dżehuti, jak wynikało z napisu na kartonażu, tylko do ok. 25-letniej kobiety z długimi włosami. Tuż przed wysłaniem do druku publikacji naukowej opisującej badania antropolog Marzena Ożarek-Szilke i archeolog Stanisław Szilke dostrzegli na zdjęciach jamy brzusznej stópkę.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Żabiogłowa rodzić pomoże"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021