Literatura zaangażowana, która używa narzędzi literatury popularnej? Dyskutujemy o nowej książce Sabiny Jakubowskiej.
Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?
Rozmowa z Sabiną Jakubowską o tym, kim są doule i jak nauka potwierdziła metody porodowe dawnych akuszerek.
Część 30-latków najpewniej zrezygnuje z dzieci, uznając, że lepiej nie ryzykować i nie ponosić osobistych kosztów w przypadku choroby swojej czy dziecka. Przyszłość dla młodych jest coraz bardziej niepewna – mówi prof. Irena E. Kotowska, demografka z SGH.
Opieka okołoporodowa w pandemii przeżywa kryzys. Co drugiej Polce poród wciąż kojarzy się z przemocą. Ale jest światełko w tunelu: coraz więcej kobiet interweniuje w szpitalach, zgłaszając oficjalne skargi. Czasem nawet po latach.
Jeszcze w XIX w. poród i połóg były główną przyczyną śmierci młodych kobiet. Dlatego szukano nie tylko pomocy drugiego człowieka, ale i wsparcia mocy nadprzyrodzonych.
Rząd wypłaci 6 mln zł organizacjom, które zachęcą Polki do rodzenia. Pieniądze trafią głównie do podmiotów związanych z Kościołem i tych wyznających konserwatywne wartości.
Ona przyszła na świat pierwsza. On kilka godzin później. Parę ulic od siebie, w tym samym mieście. Oba porody, każdy na swój sposób, stały się wydarzeniem publicznym.
Pandemiczne okoliczności powodują, że przygotowania do porodów przebiegają tej wiosny inaczej. „Nie sądziłam, że przyjdzie mi rodzić w takich czasach” – mówi z jedna z przyszłych mam.
Mąż Małgorzaty powiedział to, co mówią wszyscy mężczyźni wychodzący z sali porodowej: – To było niesamowite.