Nauka

Kształt nadziei

Wszechświat według Barboura

Julian Barbour Julian Barbour Karol Jałochowski / Polityka
Kosmos nie zmierza ku śmierci (cieplnej), lecz do zawrotnego bogactwa form i znaczeń – twierdzi Julian Barbour, znakomity brytyjski kosmolog i historyk nauki.
materiały prasowe

Wieś nie jest duża, nie więcej niż trzysta osób. W jej centrum stoi średniowieczny kościół pod wezwaniem św. Piotra w Okowach, a po sąsiedzku gospodarstwo College Farm. W 1659 r. wybudował je pewien zamożny gospodarz, a dziś należy do Juliana Barboura. Ten fizyk i kosmolog we wsi mieszka od urodzenia – i też jest cenionym obiektem kultury. Kiedy więc cztery lata temu umarł miejscowy stolarz, człowiek lubiany i utalentowany, miłośnik przyrody, a zwłaszcza ptaków, to Barboura właśnie poproszono o wygłoszenie mowy pożegnalnej.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kształt nadziei"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021