Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Smok rusza głową

Chiński wyścig po technologie

Odpoczynek na zapleczu Światowej Konferencji Robotów w Pekinie, 2018 r. Odpoczynek na zapleczu Światowej Konferencji Robotów w Pekinie, 2018 r. Jason Lee/Reuters / Forum
Jeśli państwo mające opinię autorytarnego osiąga spektakularne sukcesy w nauce i technice, budzi to obawy. Ale i ciekawość – jak oni to robią?
Odkąd Chiny znalazły się w WTO, zbudowano tu dobrze zorganizowane systemy produkcyjne w niemal wszystkich dziedzinach wytwarzania.Reuters/Forum Odkąd Chiny znalazły się w WTO, zbudowano tu dobrze zorganizowane systemy produkcyjne w niemal wszystkich dziedzinach wytwarzania.

Świat zachodni patrzy na Chiny z podziwem i niepokojem. Powodem był najpierw bardzo szybki wzrost gospodarczy – rzędu 10 proc. PKB rocznie. Eksperci tłumaczyli, że to nie może trwać w nieskończoność, że gospodarka się przegrzeje, że napięcia spowodowane nierównomiernością rozwoju doprowadzą do jej załamania. Ale nic takiego nie nastąpiło. Pod względem wielkości PKB w przeliczeniu na siłę nabywczą Chiny wyprzedziły Amerykę i stały się czołową gospodarką świata, zalewającą inne kraje swoją produkcją eksportową.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Nauka i cywilizacja; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Smok rusza głową"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022