„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Nasz kosmiczny zaułek

Sąsiedzi Słońca

Artystyczna wizja zachodu trzech słońc planety Gliese 667 Cc. Jest to jedna z niewielu planet naszego kosmicznego zaułka, na których może istnieć woda w stanie ciekłym. Artystyczna wizja zachodu trzech słońc planety Gliese 667 Cc. Jest to jedna z niewielu planet naszego kosmicznego zaułka, na których może istnieć woda w stanie ciekłym. Wikipedia
Naukowcy uaktualnili katalog obiektów z najbliższego galaktycznego otoczenia Słońca. A jest to niezwykle ciekawe sąsiedztwo, bo wypełnione gwiazdami, karłami i planetami.
Najbliższa nam gwiazda – Proxima Centauri. Zdjęcie pochodzi z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.Hubble/ESA/NASA Najbliższa nam gwiazda – Proxima Centauri. Zdjęcie pochodzi z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Jesteśmy mieszkańcami olbrzymiej gromady gwiazd nazywanej w astronomii Galaktyką. Tytułowy zaułek to jej najlepiej zbadany obszar, którego granica przebiega w odległości 32,6 roku świetlnego od Słońca. Promień orbity ziemskiej widać stamtąd pod kątem 0,1 sekundy łuku, co odpowiada średnicy włosa oglądanego z 200 m. Pewne wyobrażenie o ogromie tego dystansu daje model wszechświata w skali jeden do 15 mld, w którym Słońce jest grejpfrutem o średnicy 10 cm, a Ziemia ziarenkiem piasku biegnącym po orbicie o promieniu 10 m.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasz kosmiczny zaułek"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021