Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Na fundamencie utopii

Trzy dekady z siecią WWW

Brytyjski informatyk i inżynier, ojciec sieci WWW, Tim Berners-Lee. Brytyjski informatyk i inżynier, ojciec sieci WWW, Tim Berners-Lee. Karjean Levine / Getty Images
Światowa Pajęczyna, czyli WWW, zaistniała 6 sierpnia 1991 r. Na te prapoczątki przyszłej rewolucji złożył się duch europejskiej współpracy naukowców i suma szczęśliwych przypadków. Oraz skąpstwo w przyznawaniu grantów.
Pierwszy serwer WWW zlokalizowany w szwajcarskim ośrodku CERN.CERN/Science Photo Library/EAST NEWS Pierwszy serwer WWW zlokalizowany w szwajcarskim ośrodku CERN.

Głównym bohaterem opowieści o WWW jest Timothy Berners-Lee, brytyjski fizyk, który miał szczęście urodzić się w rodzinie matematyków zaangażowanych w początki rewolucji komputerowej. Pracowali oni w zespole naukowców zajmujących się w firmie Ferranti budową i rozwojem cyfrowych maszyn Mark 1 i Mark 1 Star. Matka Tima, Mary Lee Woods, zyskała nawet miano pierwszej zawodowej programistki na Wyspach Brytyjskich.

Matematyka i komputery były stałym tematem rodzinnych rozmów także wtedy, gdy na świat zaczęły przychodzić dzieci – Timothy urodził się w 1955 r.

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Nauka i cywilizacja; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Na fundamencie utopii"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022