Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Droga bez powrotu

Czy da się jeszcze zatrzymać zmiany klimatu? Mamy mało czasu

Topniejące lody Arktyki. Topniejące lody Arktyki. Shutterstock
Nie da się już zatrzymać wielu negatywnych zjawisk związanych ze zmianami klimatycznymi, ale nadal można zahamować sam proces emisji gazów cieplarnianych. Tym bardziej trzeba się spieszyć, wzywają naukowcy w najnowszym raporcie.
Pożary w Kanadzie.Istockphoto/Getty Images Pożary w Kanadzie.

Do niedawna na sucho uchodziły komentarze, że zmiany klimatyczne, nawet jeśli ponosi za nie odpowiedzialność człowiek, nie dla wszystkich muszą oznaczać negatywne konsekwencje. Wszak Kanadyjczycy i mieszkańcy północnej Syberii będą zadowoleni, gdy aura stanie się trochę cieplejsza. Przecież mowa dotychczas o wzroście temperatury atmosfery w stosunku do czasów przedprzemysłowych o zaledwie 1 st. C.

Niby niewiele, wystarczająco jednak, by konkretne efekty w konkretnych miejscach miały katastrofalny wymiar.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Droga bez powrotu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022