Nauka

Nieziemski seks

Czy seks w kosmosie jest możliwy?

Przy długich pobytach pozaziemskich bliskie relacje – w tym seksualne – mogą się nawiązać również pomiędzy tymi członkami załogi, którzy wcześniej nie byli partnerami. Przy długich pobytach pozaziemskich bliskie relacje – w tym seksualne – mogą się nawiązać również pomiędzy tymi członkami załogi, którzy wcześniej nie byli partnerami. Getty Images
Czy seks w przestrzeni kosmicznej jest możliwy, bezpieczny, wskazany? – na te oraz inne pytania powoli zaczyna odpowiadać nauka. I ma ku temu powody.
Ślubna fotografia Ekateriny Dmitriewej i kosmonauty Jurija Malenczenko, którzy w 2003 r. zawarli pierwszy w historii „kosmiczny” ślub – na odległość.Richard Carson/Reuters/Forum Ślubna fotografia Ekateriny Dmitriewej i kosmonauty Jurija Malenczenko, którzy w 2003 r. zawarli pierwszy w historii „kosmiczny” ślub – na odległość.

W jednym z tegorocznych numerów „Science Advances” opublikowano rezultaty eksperymentu, z którego wynika, że moglibyśmy zabierać próbki spermy na misje kosmiczne, które trwałyby nawet 200 lat. W tym czasie plemniki nie utraciłyby zdolności do zapładniania komórek jajowych (dokładniej – oocytów) i dawałyby takie same szanse na uzyskanie zdrowego potomstwa, jak nasienie, które nigdy nie opuściło Ziemi. Badacze doszli do takich wniosków, wysyłając na Międzynarodową Stację Kosmiczną liofilizowaną spermę myszy, a następnie ściągając z powrotem na Ziemię kolejne jej porcje w kilkumiesięcznych interwałach.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Nauka i cywilizacja; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieziemski seks"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021