Nauka

Władcy Metawersum

Nadchodzi potężny supercyfrowy świat. Kto za tym stoi?

Mark Zuckerberg Mark Zuckerberg Kyodo News Stills / Getty Images
Pandemia przyspieszyła masową migrację do internetu, co przełożyło się na krociowe zyski cyfrowych korporacji. Potężniejsze niż kiedykolwiek myślą o kolejnym etapie ekspansji – Metawersum.
Algorytmy Facebooka sprzyjają powstawaniu informacyjnych baniek integrujących ludzi tak samo myślących i jednocześnie chroniących się przed dostępem do niewygodnych informacji z innych baniek.Getty Images Algorytmy Facebooka sprzyjają powstawaniu informacyjnych baniek integrujących ludzi tak samo myślących i jednocześnie chroniących się przed dostępem do niewygodnych informacji z innych baniek.

Pojęcie Metawersum wprowadził do obiegu Neal Stephenson, pisarz znany nie tylko miłośnikom science fiction, w opublikowanej w 1992 r. książce „Śnieżyca”. Główny bohater, haker Hiro, żyje w dystopijnym świecie postpaństwowego kapitalizmu, którym rządzą mafia i korporacje. Zamieszkuje ciasne pomieszczenie w budynku służącym wcześniej za płatną przechowalnię rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniach. Mało fascynująca przestrzeń, wystarczy jednak nałożyć na głowę gogle podłączone do komputera wpiętego w komunikacyjną sieć, by znaleźć się „w generowanym cyfrowo wszechświecie, który komputer rysuje mu na goglach i pompuje do głowy przez słuchawki.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Nauka i cywilizacja; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Władcy Metawersum"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021