Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Zaciskanie pasa

Zaciskanie pasa. Czy otyłość może być zdrowa?

Zanim nauka wymyśli jakiś sposób, aby ująć ludziom nadmiaru kilogramów, może warto zacząć samemu gotować i przestać się karmić gotowymi sycącymi potrawami? Zanim nauka wymyśli jakiś sposób, aby ująć ludziom nadmiaru kilogramów, może warto zacząć samemu gotować i przestać się karmić gotowymi sycącymi potrawami? Shutterstock
Na front walki z otyłością rzucono nowe siły: hipotezę o zdrowym tłuszczu i odwrót od zbyt restrykcyjnego podejścia do żywienia. Tylko czy to pomoże w odchudzaniu?
Pojęcie metabolicznie zdrowej otyłości może być szkodliwe, ponieważ część osób, które powinny schudnąć, nie podejmie tego wyzwania, pochopnie ufając, że nic im nie grozi.Shutterstock Pojęcie metabolicznie zdrowej otyłości może być szkodliwe, ponieważ część osób, które powinny schudnąć, nie podejmie tego wyzwania, pochopnie ufając, że nic im nie grozi.

Są lekarze oraz naukowcy po uszy zanurzeni w badaniach nad otyłością, których nie oburza, gdy ktoś mówi, że kochanego ciała nigdy nie za wiele. Nie patrzą karcącym okiem na pacjentów, których BMI – czyli Body Mass Index, wskaźnik służący do oceny masy ciała – świadczy o sporej nadwadze. Ani nie udzielają nikomu wskazówek dietetycznych, by wymusić redukcję tuszy. Philipp Scherer z Teksasu, Ruth Loos z Kopenhagi, Sadaf Farooqi i Antonio Vidal-Puig z Cambridge stali się do pewnego stopnia adwokatami otyłych w walce o równouprawnienie, odkąd ruszyli w świat z przesłaniem, że można oddzielić zdrowie od wagi.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Nauka i cywilizacja; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Zaciskanie pasa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >