Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Mleczne dziwadła

Dziwadła Drogi Mlecznej

Protoplanetarny dysk wokół gwiazdy CI Tauri i cztery krążące w nim planety (grafika komputerowa). Z prawej u góry rzeczywisty obraz dysku. Protoplanetarny dysk wokół gwiazdy CI Tauri i cztery krążące w nim planety (grafika komputerowa). Z prawej u góry rzeczywisty obraz dysku. Amanda Smith/IoA/University of Cambridge
Co kilka lat odkrywamy niecodzienne obiekty astronomiczne, które skłaniają do refleksji nad kreatywnością kosmosu.
Magnetar ze skorupą popękaną po „trzęsieniu gwiazdy”  (grafika komputerowa). Białe pętle obrazują pole magnetyczne.Alma (ESO/NAOJ/NRAO), ESA Magnetar ze skorupą popękaną po „trzęsieniu gwiazdy” (grafika komputerowa). Białe pętle obrazują pole magnetyczne.

W latach 90. postępy techniczne umożliwiły astronomom przetrząsanie Drogi Mlecznej niemalże gwiazda po gwieździe. Początkowo śledzono jednocześnie dziesiątki milionów gwiazd. Dziś są to już miliardy, a niebawem rozpocznie pracę budowane w Chile obserwatorium im. Very Rubin, które tę liczbę zwiększy jeszcze dziesięciokrotnie. Jeśli dodamy do tego obserwacje prowadzone poza zakresem widzialnym, otrzymamy dosłownie i w przenośni astronomiczny zalew danych, w których nietrudno znaleźć obiekty pod różnymi względami nietypowe lub wręcz niezwykłe.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Mleczne dziwadła"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022