Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

UFO: made in USA

UFO made in USA. Kosmici wracają w amerykańskim stylu

Wykonane przez rządowego pracownika zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, który przez kwadrans „zawisł” na niebie w Nowym Meksyku w okolicach Holloman Air Development Center. Badacze tego zdjęcia nie znaleźli konwencjonalnego wyjaśnienia zdarzenia. Wykonane przez rządowego pracownika zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, który przez kwadrans „zawisł” na niebie w Nowym Meksyku w okolicach Holloman Air Development Center. Badacze tego zdjęcia nie znaleźli konwencjonalnego wyjaśnienia zdarzenia. Bettmann Archive / Getty Images
Mijający rok był w mediach nie tylko czasem koronawirusa. Z przytupem wrócił bowiem temat kosmitów odwiedzających Ziemię. Dlaczego akurat teraz?
Pilot Kenneth Arnold (w środku) w trakcie poszukiwań zaginionego transportowca 24 czerwca 1947 r. zobaczył „dziewięć dziwnie lecących i dziwnie wyglądających obiektów”. Ich sposób poruszania się porównał do spodków puszczonych na taflę wody, dziennikarze wychwycili to słowo i odtąd zaczęto widywać „latające spodki”.Bettmann Archive/Getty Images Pilot Kenneth Arnold (w środku) w trakcie poszukiwań zaginionego transportowca 24 czerwca 1947 r. zobaczył „dziewięć dziwnie lecących i dziwnie wyglądających obiektów”. Ich sposób poruszania się porównał do spodków puszczonych na taflę wody, dziennikarze wychwycili to słowo i odtąd zaczęto widywać „latające spodki”.

Ufologiczna kulminacja rozpoczęła się za oceanem 30 kwietnia. Tego dnia prestiżowy, liberalny i znany m.in. ze świetnych reportaży tygodnik „The New Yorker” umieścił na swojej stronie internetowej artykuł zatytułowany „Jak Pentagon zaczął poważnie traktować UFO”, który w papierowym wydaniu wypełnił aż 16 stron. Jego przesłanie było czytelne: z tymi kosmitami musi być coś na rzeczy, skoro w sprawę zaangażowało się ministerstwo obrony. Autor napisał też o oficjalnie ujawnionych rok wcześniej przez Departament Obrony trzech nagraniach z kamer amerykańskich myśliwców, które uchwyciły dziwne obiekty poruszające się w sposób zdający się przeczyć znanym nam prawom fizyki.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Nauka i cywilizacja; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "UFO: made in USA"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >