Święta Rodzina przekraczała tradycyjne normy obyczajowe. Zarówno ówczesne, jak i dzisiejsze.
Nadal wierzymy uparcie, że jeszcze będzie normalnie – i tego znów życzę w te święta.
Porażka idei PiS nie polega tylko na tym, że wzięto złych ludzi lub że stworzono zbyt wiele okazji do korupcji, ale raczej na tym, że ten sposób sterowania jest całkowicie anachroniczny. Że w ten sposób nie odzyskuje się kontroli, ale pogłębia chaos.
A gdy już padniemy ofiarą złodziei? Koniecznie trzeba zgłosić to policji oraz najlepiej CERT Polska.
Londyn w relacjach z Brukselą grzęźnie w kilku kryzysach.
Od zaufania do rozczarowania. Tak się potoczyła historia Kościoła w Polsce demokratycznej. Również dla mnie.
Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, o tym, jak Polacy organizują sobie szczęście.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, jak wydatkowane są środki publiczne. W 2021 NIK złożyła 54 zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz 48 zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia wykroczeń i innych czynów, za które przewidziana jest odpowiedzialność ustawowa. Znaczną część z nich umorzono. Po co nam instytucje kontroli, które nie mogą wyciągać konsekwencji?
Wszyscy zastanawiają się, czy polska polityka może się zmienić i kiedy? Co zatem Polacy sądzą o sześciu latach władzy PiS? Jak ją oceniają na tle poprzednich rządów? Kto ich zdaniem lepiej by rządził Polską? Co dzisiaj obchodzi ludzi, co ich martwi i przejmuje?
Mijający rok przyniósł wiele nowych słów i pojęć albo nadał nowe znaczenia tym już znanym. Odbija się w nich pokrętna polska rzeczywistość, gdzie często zanikają prawda i sens, a chodzi jedynie o zdobycie chwilowej przewagi, gdzie nie liczą się logiczne argumenty, lecz propagandowy wysiłek politycznych obozów i ich możliwości medialne. Rację ma ten, kto wcześniej wstanie i ma większy budżet. Przypomnijmy sobie zatem, jakie słowa upowszechniły się lub zapadły w pamięć w 2021 r., co niosły i co komu załatwiały.
Jakobe Mansztajn, twórca Make Life Harder, popularnego bloga, o satyrze w smutnych czasach.
W życiu społecznym zachodzi właśnie bezprecedensowa i bardzo ryzykowna zmiana. Parcieje, traci na znaczeniu, jeśli wręcz nie zanika, jedna z najważniejszych więzi łączących człowieka z drugim człowiekiem: przyjaźń. Covid? Nie tylko.
Rozmowa z Markiem Kondratem o tym, dlaczego wciąż odgrywamy „Dzień świra”, i jak w tym kraju nie być świnią.
Są obok nas, choć prawie nikt o nich nie wie – za ścianami, w szafach, pod chodnikami miast, w lasach za wsiami, w grobach, piwnicach, wewnątrz drzew. Kryjówki wojenne, dowody walki ludzi o przeżycie, to miejsca, obok których przechodzimy codziennie.
Zwierzę też człowiek. Człowiek – też zwierzę. Coraz powszechniej identyfikujemy się z tą myślą, a to znaczy, że mentalnie i faktycznie wchodzimy w nową erę.
Zabójcy Jolanty Brzozowskiej, skazani na dożywocie w słynnej sprawie sprzed ćwierćwiecza, mogliby już wyjść z więzienia. O tym, czy na to zasługują, zdecyduje sąd.
Są takie miejsca, które wydobywają z człowieka jego lepsze strony. Nawet na przekór temu, co się dzieje dookoła.
Od dwóch lat na światowych rynkach niemal wszystkiego brak: surowców, podzespołów, statków do przewozu towarów. Winne są firmy, które nie nadążają z produkcją, czy konsumenci, którzy kupują, jakby jutra miało nie być?
Z najbardziej znanych na świecie marek polskiej wódki żadna nie należy już do nas, choć ciągle są produkowane w kraju. Żubrówka wróci do polskiego właściciela jako pierwsza.
Wśród życzeń, jakie będziemy sobie składali przy świątecznym stole, pojawią się też te od gwiazd. Za niewygórowaną opłatę mogą nam życzyć wszystkiego, czego sobie zażyczymy.
Powstrzymanie dalszego ocieplenia planety, spowodowanego nieustannym wzrostem stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, to dzisiaj najpoważniejsze wyzwanie dla całej ludzkości. Do obniżenia emisji zobowiązują się rządy wielu państw, ale ogromna odpowiedzialność spoczywa też na barkach firm, zwłaszcza tych największych.
Są w Polsce miejsca, w których dostęp do szybkiego internetu jest znacznie utrudniony. Często doprowadzenie zasięgu sieci do tych lokalizacji jest zbyt drogie i nie opłaca się operatorom telekomunikacyjnym. Obszary te to tzw. „białe plamy” na szerokopasmowej mapie Polski.
Rozmowa z Pawłem Łatuszką, byłym ministrem kultury i ambasadorem Białorusi, dziś opozycjonistą, o tym, jak się pije z Łukaszenką i czego boi się dyktator.
Na całym świecie coraz więcej bogaczy odradza swoje majątki, zostawiając je odłogiem. Albo kupują zdewastowane areały wielkości polskich województw tylko po to, by oddać je przyrodzie.
Gdy tradycjonaliści żądają prohibicji, Delhi otwiera setki sklepów monopolowych. W Indiach kończy się era traktowania alkoholu jako tabu.
Raquel Coronell, córka najsłynniejszego kolumbijskiego dziennikarza, zasiadła właśnie w fotelu Franklina D. Roosevelta i Johna F. Kennedy’ego. Choć nie w Białym Domu.
Odchodzi cicho, bez ekscytacji, pretensji. Była wierna, niekapryśna i świetnie nadawała się na kiełbasę wyborczą. A teraz, po latach, zniknęła z wyborczych straganów: currywurst, matka wszystkich niemieckich kiełbasek.
Czy wobec gwałtownego kryzysu migracyjnego, pandemii i sporów politycznych o przyszłość i kształt Unii Europejskiej jest jeszcze miejsce na rzetelną dyskusję o Europie? Jest - i to całkiem blisko.
Mijający rok był w mediach nie tylko czasem koronawirusa. Z przytupem wrócił bowiem temat kosmitów odwiedzających Ziemię. Dlaczego akurat teraz?
„Ludzie z takim zaburzeniem osobowości w kontaktach interpersonalnych potrafią zaskarbiać sobie sympatię powierzchownym urokiem i »gładkością«, jednocześnie manipulując i oszukując” – opowiada dr Dean A. Haycock, neurobiolog.
Rozmowa z archeolożką dr Pauliną Komar o dziejach antycznego wina, jego produkcji, smaku i dystrybucji w Imperium Romanum.
Ludzie i owce połączyli siły, by chronić niezwykłe krajobrazy i różnorodność biologiczną Karpat.
Nim wynaleziono kino, radio, telewizję i smartfona, ludzie musieli jakoś zapełniać sobie czas wolny. Robili to z determinacją, zdolni do ryzyka, byle tylko się nie nudzić.
Co mówią o życiu codziennym w średniowieczu przedmioty używane w domach, opowiada archeolożka prof. Anna Marciniak-Kajzer.
Autorskie podsumowanie 2021 roku w polskim kinie.
Autorskie podsumowanie 2021 roku na rynku seriali.
Autorskie podsumowanie 2021 roku w kinie światowym.
Autorskie podsumowanie 2021 roku na rynku sztuki.
Autorskie podsumowanie 2021 roku w teatrze.
Autorskie podsumowanie roku w polskiej literaturze.
Autorskie podsumowanie roku w literaturze światowej.
Autorskie podsumowanie 2021 roku w polskiej muzyce popularnej.
Autorskie podsumowanie 2021 roku w muzyce popularnej na świecie.
Autorskie podsumowanie 2021 roku w muzyce poważnej.
Autorskie podsumowanie 2021 roku na rynku komiksów.
Autorskie podsumowanie 2021 roku na rynku gier.
W czasach kryzysu ludzie szukają ratunku w figurach zbawców. Kiedyś dostarczały ich religie, dziś – popkultura. A ta w tym roku wskrzesza bohaterów „Matrixa” Neo i Trinity.
To jest fundament polskości: misteryjność, maryjność i jednak pogańskość. Bo Maria jest polską Boginią – mówi Andrzej Stasiuk, pisarz, współautor płyty „Opla Stasiuk Trzaska”.
Ewa Juszkiewicz nie doczekała się wielu monograficznych prezentacji w Polsce, a już zrobiła wielką karierę na świecie, porównywalną chyba tylko z osiągnięciami Sasnala.
Dekalog, kodeks Hammurabiego i kodeks Justyniana zostawmy w muzeach, razem z sochą, samochodem na korbkę i starą nokią.
Za największy kryzys w najnowszej historii Legii Warszawa jej prezes i właściciel Dariusz Mioduski wini konie trojańskie w klubie. Niektóre nawet wskazuje. Tylko że to on je do swojej stajni wprowadził.
Rząd zachowuje się tchórzliwie, co nie dziwi, bo ten rząd do odważnych nie należy.
Zostawcie TVN w spokoju. Dajcie nam czytać i oglądać to, co chcemy.
Moje noworoczne plany, aby pracować mniej, pewnie się nie powiodą.
Przykre, że antybożonarodzeniowy amok nie ominął również kilku miast w Polsce, gdzie Boże Narodzenie jest obrażane i zakłamywane na wydrukowanych z tej okazji plakatach
Tu znajduje się Ziemia – w galaktycznym Ramieniu Oriona Drogi Mlecznej – niezwykła i piękna. Oto nasza planeta widziana z wielu różnych miejsc w kosmosie. Co z nią dalej będzie?
Puste miejsca
Nadal wierzymy uparcie, że jeszcze będzie normalnie – i tego znów życzę w te święta.