Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Żubr pociągowy

Legenda Żubrówki

Lata 60. XX w., czołowe polskie wódki: Krakus, Żubrówka, Wyborowa. Lata 60. XX w., czołowe polskie wódki: Krakus, Żubrówka, Wyborowa. Andrzej Wiernicki / EAST NEWS
Z najbardziej znanych na świecie marek polskiej wódki żadna nie należy już do nas, choć ciągle są produkowane w kraju. Żubrówka wróci do polskiego właściciela jako pierwsza.
Bill Carey – niegdyś król polskiej wódkiAndrzej Wiktor/PAP Bill Carey – niegdyś król polskiej wódki

Od Rosjan Żubrówkę odzyska Maspex, prywatny koncern spożywczy z Wadowic, który do tej pory od alkoholu wolał wytwarzać soki. Cenę – na rynku mówi się o 1 mld dol. – niechcący podbił prezydent Andrzej Duda, kiedy w lipcu 2020 r. zadzwonili do niego dwaj rosyjscy komicy. Jeden z nich przedstawił się jako sekretarz generalny ONZ i Andrzej Duda, chociaż rozmowa nie była wcześniej ustalana, telefon odebrał. Komik, podający się za Antonio Guterresa, powiedział wtedy do polskiego prezydenta, że rozmawiał z Donaldem Tuskiem i nawet dostał od niego butelkę Żubrówki.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Rynek; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Żubr pociągowy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022