Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Coca-Cola zredukuje emisję CO2 do zera netto

Coca-Cola zredukuje emisję CO2 do zera netto Coca-Cola zredukuje emisję CO2 do zera netto mat. pr.
Powstrzymanie dalszego ocieplenia planety, spowodowanego nieustannym wzrostem stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, to dzisiaj najpoważniejsze wyzwanie dla całej ludzkości. Do obniżenia emisji zobowiązują się rządy wielu państw, ale ogromna odpowiedzialność spoczywa też na barkach firm, zwłaszcza tych największych.

Jedna firma, jedna branża czy jeden kraj nie są w stanie samodzielnie powstrzymać zmian klimatycznych. Każdy musi odegrać swoją rolę. Coca-Cola w Europie ma jasno sformułowany cel: osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku i ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 30 proc. do 2030 roku. Zobowiązanie Coca-Coli obejmuje ograniczenie do zera emisji netto gazów cieplarnianych w całym europejskim łańcuchu wartości. Aby zredukować większość emisji za które odpowiada, musi ściśle współpracować z partnerami, którzy również wyznaczyli swoje własne, zatwierdzone naukowo cele.

W ostatniej dekadzie firmy systemu Coca-Cola w Polsce i Krajach Bałtyckich ograniczyły już emisję dwutlenku węgla o 45 proc. Takie działania są zauważane i doceniane. W marcu 2021 r. Coca-Cola HBC po raz piąty w ciągu ostatnich siedmiu lat została uznana przez Dow Jones Sustainability Index za producenta napojów zachowującego najwyższą zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju na świecie. Jest to rekordowy wynik w historii tego rankingu.

Coca-Cola zredukuje emisję CO2 do zera nettomat. pr.Coca-Cola zredukuje emisję CO2 do zera netto

Jak Coca-Cola planuje osiągnąć zeroemisyjność netto? Trzy największe obszary działalności koncernu to opakowania, chłodzenie i surowce. Aby osiągnąć swój cel Coca-Cola planuje m.in. inwestycje na poziomie 250 mln euro w inicjatywy na rzecz ograniczenia emisji do 2025 roku, ale też szybsze wdrożenie opakowań cyrkularnych, opakowań niskoemisyjnych (w tym rPET), opakowań wielokrotnego użytku, opakowań do wielokrotnego napełniania oraz eliminację tworzyw sztucznych z opakowań zbiorczych.

Ponad jedna czwarta emisji pochodzi z procesu chłodzenia napojów. Dlatego Coca-Cola inwestuje w usprawnienie tego procesu, wymieniając stare lodówki na nowsze, lepsze i bardziej energooszczędne. Co ciekawe, jedna piąta emisji pochodzi z samych składników napojów, na przykład z produkcji cukru i nasycania napojów gazem. Do 2025 roku Coca-Cola planuje zmniejszyć średnią ilość dodawanego cukru do napojów bezalkoholowych o 10 proc. Kluczowa będzie współpraca z dostawcami, by pozyskiwać dwutlenek węgla ze źródeł przyjaznych dla środowiska, a nawet dzięki innym procesom przemysłowym. Coca-Cola zamierza również kontynuować działania promujące rolnictwo zrównoważone.

Droga Coca-Cola do zeroemisyjności netto w Europiemat. pr.Droga Coca-Cola do zeroemisyjności netto w Europie

Ale to nie wszystko. Coca-Cola przywiązuje też ogromną wagę do zmniejszania zużycia plastiku i jego powtórnego wykorzystania. W ramach globalnej ambicji „Świat Bez Odpadów” do 2030 r. Coca-Cola na całym świecie chce pomagać zbierać i przetwarzać dokładnie tyle butelek i puszek, ile trafia od niej na rynek. Jednocześnie dąży do zwiększenia udziału surowców wtórnych używanych do produkcji opakowań, co pomoże zmniejszyć zużycie plastiku, a także do projektowania wyłącznie opakowań, które w pełni nadają się do recyklingu.

Na polskim rynku wszystkie opakowania Coca-Cola mogą być ponownie przetworzone. To dlatego w Polsce system firm Coca-Cola wraz z innymi producentami promuje ideę stworzenia systemu depozytowo-kaucyjnego, który będzie przyjazny dla konsumentów. Dzięki niemu selektywna zbiórka odpadów stanie się skuteczniejsza, co umożliwi ponowne wykorzystanie większej liczby opakowań, zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego.

Materiał powstał przy współpracy z Coca-Cola

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Rynek; s. 73
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama