Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Malarka na już

Ewa Juszkiewicz. Malarka, która przebiła na świecie Sasnala

Obraz „Maria (na podstawie Johannesa Cornelisza Versproncka)” z 2013 r. sprzedany w londyńskim Sotheby’s za 352 tys. funtów. Obraz „Maria (na podstawie Johannesa Cornelisza Versproncka)” z 2013 r. sprzedany w londyńskim Sotheby’s za 352 tys. funtów. Justin Ng/Avalon / PAP
Ewa Juszkiewicz nie doczekała się wielu monograficznych prezentacji w Polsce, a już zrobiła wielką karierę na świecie, porównywalną chyba tylko z osiągnięciami Sasnala.
„Dziewczyna w błękicie” z 2013 r. sprzedana w nowojorskim Phillips za 730 tys. dol.Phillips „Dziewczyna w błękicie” z 2013 r. sprzedana w nowojorskim Phillips za 730 tys. dol.

Wilhelm Sasnal osiągnął światowy sukces ok. 2007 r., a decydująca okazała się londyńska aukcja, na której jego obraz „Samoloty” sprzedany został za 396 tys. dol. Artysta miał wówczas 35 lat, a krajowe środowisko artystyczne ogarnęła „sasnalomania”. Co drugi absolwent malarstwa próbował „być jak Sasnal”. I przez ponad dekadę krakowski artysta musiał dźwigać brzemię tego, któremu się udało. Ale oto pojawiła się nowa liderka. Ewa Juszkiewicz, mając lat 37, zdetronizowała go w mijającym roku w sposób bezdyskusyjny i prawdziwie spektakularny, zarówno na polu galeryjnym, jak i aukcyjnym.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Kultura; s. 128
Oryginalny tytuł tekstu: "Malarka na już"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >