Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Słowa 2021 roku

Słowa roku 2021

Słowa mają znaczenie ale znaczenie również tracą. Słowa mają znaczenie ale znaczenie również tracą. Mirosław Gryń
Mijający rok przyniósł wiele nowych słów i pojęć albo nadał nowe znaczenia tym już znanym. Odbija się w nich pokrętna polska rzeczywistość, gdzie często zanikają prawda i sens, a chodzi jedynie o zdobycie chwilowej przewagi, gdzie nie liczą się logiczne argumenty, lecz propagandowy wysiłek politycznych obozów i ich możliwości medialne. Rację ma ten, kto wcześniej wstanie i ma większy budżet. Przypomnijmy sobie zatem, jakie słowa upowszechniły się lub zapadły w pamięć w 2021 r., co niosły i co komu załatwiały.
Posiedzenie Sejmu 11 sierpnia 2021 r. – kolejna reasumpcja głosowania.Mateusz Włodarczyk/Forum Posiedzenie Sejmu 11 sierpnia 2021 r. – kolejna reasumpcja głosowania.

Antyszczepionkowcy. Całkiem duża grupa; są w niej ci, którzy w ogóle nie uznają istnienia covidu, ci, którzy traktują go jak odmianę przeziębienia, przede wszystkim tacy, którzy nie wierzą w skuteczność szczepień albo odrzucają szczepionki jako niebezpieczne lub niemoralne (bo np. „pochodzące z ludzkich płodów”). Słowo to nie jest odrzucane przez zainteresowanych. Grupa ta nieformalnie ma bardzo duże wpływy w obozie władzy, jako reprezentanci trzonu elektoratu PiS; poza tym od nich zależy chwiejna większość władzy w Sejmie (patrz też „sanitaryzm”). Antyszczepionkowcy uważają się za bojowników o wolność. Swoją. Reszta musi walczyć o własną.

Concertina. Rodzaj kolczastego drutu, który ma bronić europejską cywilizację. Ta nazwa stała się symbolem konfliktu wokół imigrantów na polsko-białoruskiej granicy. Ten drut podzielił Polskę mentalnie, ideowo i etycznie. Władza dowodziła, że trzeba „zatwardzić serca”, nie poddawać się pierwszym odruchom (bywają przyzwoite), bo gra (przeciw Łukaszence i Putinowi) jest większa niż indywidualne sumienie. Koncert concertiny będzie trwał znacznie dłużej niż kryzys imigrancki, bo zmusił liberalne środowiska do tzw. politycznego rozsądku, ale kosztem dużych strat moralnych i politycznych (patrz też „push-back” i „wojna hybrydowa”).

Cnoty niewieście. Tym sformułowaniem posłużył się Paweł Skrzydlewski, pracownik Katedry Pedagogiki PWSZ w Chełmie i doradca ministra edukacji i nauki, na określenie pożądanego przez władzę modelu kobiecości. Ten wzór można określić przez negację: zaprzeczeniem cnót niewieścich są np. uczestniczki Strajku Kobiet, niekatolickie feministki czy posłanki opozycji. Konserwatystom takie ujęcie bardzo się spodobało i bronili go zawzięcie.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Polityka; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Słowa 2021 roku"
Reklama