Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Słowa 2021 roku

Słowa roku 2021

Słowa mają znaczenie ale znaczenie również tracą. Słowa mają znaczenie ale znaczenie również tracą. Mirosław Gryń
Mijający rok przyniósł wiele nowych słów i pojęć albo nadał nowe znaczenia tym już znanym. Odbija się w nich pokrętna polska rzeczywistość, gdzie często zanikają prawda i sens, a chodzi jedynie o zdobycie chwilowej przewagi, gdzie nie liczą się logiczne argumenty, lecz propagandowy wysiłek politycznych obozów i ich możliwości medialne. Rację ma ten, kto wcześniej wstanie i ma większy budżet. Przypomnijmy sobie zatem, jakie słowa upowszechniły się lub zapadły w pamięć w 2021 r., co niosły i co komu załatwiały.
Posiedzenie Sejmu 11 sierpnia 2021 r. – kolejna reasumpcja głosowania.Mateusz Włodarczyk/Forum Posiedzenie Sejmu 11 sierpnia 2021 r. – kolejna reasumpcja głosowania.

Antyszczepionkowcy. Całkiem duża grupa; są w niej ci, którzy w ogóle nie uznają istnienia covidu, ci, którzy traktują go jak odmianę przeziębienia, przede wszystkim tacy, którzy nie wierzą w skuteczność szczepień albo odrzucają szczepionki jako niebezpieczne lub niemoralne (bo np. „pochodzące z ludzkich płodów”). Słowo to nie jest odrzucane przez zainteresowanych. Grupa ta nieformalnie ma bardzo duże wpływy w obozie władzy, jako reprezentanci trzonu elektoratu PiS; poza tym od nich zależy chwiejna większość władzy w Sejmie (patrz też „sanitaryzm”). Antyszczepionkowcy uważają się za bojowników o wolność. Swoją. Reszta musi walczyć o własną.

Concertina. Rodzaj kolczastego drutu, który ma bronić europejską cywilizację. Ta nazwa stała się symbolem konfliktu wokół imigrantów na polsko-białoruskiej granicy. Ten drut podzielił Polskę mentalnie, ideowo i etycznie. Władza dowodziła, że trzeba „zatwardzić serca”, nie poddawać się pierwszym odruchom (bywają przyzwoite), bo gra (przeciw Łukaszence i Putinowi) jest większa niż indywidualne sumienie. Koncert concertiny będzie trwał znacznie dłużej niż kryzys imigrancki, bo zmusił liberalne środowiska do tzw. politycznego rozsądku, ale kosztem dużych strat moralnych i politycznych (patrz też „push-back” i „wojna hybrydowa”).

Cnoty niewieście. Tym sformułowaniem posłużył się Paweł Skrzydlewski, pracownik Katedry Pedagogiki PWSZ w Chełmie i doradca ministra edukacji i nauki, na określenie pożądanego przez władzę modelu kobiecości. Ten wzór można określić przez negację: zaprzeczeniem cnót niewieścich są np. uczestniczki Strajku Kobiet, niekatolickie feministki czy posłanki opozycji. Konserwatystom takie ujęcie bardzo się spodobało i bronili go zawzięcie.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Polityka; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Słowa 2021 roku"
Reklama