Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

12 najlepszych polskich książek

12 najlepszych polskich książek 2021 r.

Wydawnictwo Czarne
Autorskie podsumowanie roku w polskiej literaturze.

1. Andrzej Stasiuk, Przewóz, Czarne.

„Przewóz” to powieść wojenna i jednocześnie bardzo współczesna, bo pokazuje, jak rodzi się dosztukowana duma narodowa. Okazało się też, że Stasiuk potrafi pisać inaczej niż dotychczas, tworzyć narrację historyczną oraz portretować kobiety.

2. Maciej Płaza, Golem, W.A.B.

Trzecia powieść Płazy jest odważna, bo mierzy się z mistycyzmem żydowskim, z mitem Golema i światem sztetla początku XX w. Autor potrafi stosować literackie stylizacje i oddaje narastający lęk, jak w literaturze grozy, kiedy nad miasteczkiem krąży widmo pogromu.

3. Katarzyna Surmiak-Domańska, Czystka, Czarne.

Tym razem reporterka opowiada swoją historię rodzinną, to śledztwo idące śladem wymazanej z rodzinnej pamięci babki. Przeszłość kładzie się cieniem na kolejnych pokoleniach, objawia się w irracjonalnych lękach i w reakcjach psychosomatycznych.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Afisz. Autorskie podsumowania 2021 roku; s. 117
Oryginalny tytuł tekstu: "12 najlepszych polskich książek"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022