Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Ludzkim głosem

Zwierzę też człowiek. Największa rewolucja dotyczy emocji

Na listach bestsellerów wyjątkowo licznie reprezentowane są książki poświęcone inteligencji istot innych niż ludzie. Na listach bestsellerów wyjątkowo licznie reprezentowane są książki poświęcone inteligencji istot innych niż ludzie. Getty Images
Zwierzę też człowiek. Człowiek – też zwierzę. Coraz powszechniej identyfikujemy się z tą myślą, a to znaczy, że mentalnie i faktycznie wchodzimy w nową erę.
„Czyńcie sobie ziemię poddaną”, rozumiane w tym najprostszym sensie, nie daje się już obronić. Tchnie pychą i głupotą gatunku, który sądzi, że jest szczególny i wybrany.Getty Images „Czyńcie sobie ziemię poddaną”, rozumiane w tym najprostszym sensie, nie daje się już obronić. Tchnie pychą i głupotą gatunku, który sądzi, że jest szczególny i wybrany.

Gdy w dziejach świata zmieniają się epoki, wydarzenie to zwykle poprzedza rosnąca niezgoda ludzi na dostrzeganą wokół niesprawiedliwość. Coś przekracza punkt krytyczny, a potem już się dzieje. Tak właśnie zaczęło się oświecenie, epoka, w której żyjemy.

Gdy w 1674 r. gdański astronom Jan Heweliusz odwiedził klasztor kartuzów na Pomorzu, zapewne opowiadał mnichom, czym żyje świat nauki – że ludzie ekscytują się teraz wizją współpracy, wielkiego wspólnego tworzenia bazy wiedzy, bo wystarczająco wielu z nich uwierzyło, że właśnie dzięki rozumowi i współpracy uda się wyrugować ze świata zło i krzywdę.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Społeczeństwo; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Ludzkim głosem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >