Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Co za dzicz!

Milionerzy udziczają ziemię

21. Lord Dunsany Randal Plunkett (filmowiec i fan death metalu) najpierw wyprosił myśliwych, a potem podjął najbardziej ambitną próbę przywrócenia dzikości w Irlandii – oddał przyrodzie 700 ha pól, łąk i lasów, które odziedziczył. Został pionierem odtwarzania dzikości. 21. Lord Dunsany Randal Plunkett (filmowiec i fan death metalu) najpierw wyprosił myśliwych, a potem podjął najbardziej ambitną próbę przywrócenia dzikości w Irlandii – oddał przyrodzie 700 ha pól, łąk i lasów, które odziedziczył. Został pionierem odtwarzania dzikości. Paul Faith/AFP / EAST NEWS
Na całym świecie coraz więcej bogaczy odradza swoje majątki, zostawiając je odłogiem. Albo kupują zdewastowane areały wielkości polskich województw tylko po to, by oddać je przyrodzie.
Właściciel 1,4 tys. ha wokół Knepp Castle w West Sussex Charles Burrell.Anya Campbell Photography, Knepp Wildland Safaris Właściciel 1,4 tys. ha wokół Knepp Castle w West Sussex Charles Burrell.

Randal Plunkett jest u siebie i ma na to papiery. To potomek Normanów, którzy w XI w. z sukcesem najechali Wyspy Brytyjskie. Jego rodzina nie ruszyła się z jednego miejsca przez ponad 800 lat – on sam jest lokatorem zamku Dunsany, najdłużej zamieszkanego domu jednorodzinnego w kraju. Na rozpoznawalne w Irlandii nazwisko pracowały pokolenia, w tym święty arcybiskup męczennik, wszechstronni artyści, politycy i rozmaici pionierzy. Mimo niekwestionowanego zasiedzenia okolica potraktowała Randala Plunketta jak intruza.

Nie spodobał się polującym na jego ziemi członkom klubów myśliwskich. Straszyli podpaleniem, pobiciem, odcięciem głowy i zatknięciem jej na żerdzi. Przecinano opony w jego samochodzie, klajstrowano klejem kłódki na bramach, majątkowe oznakowanie zdzierano, tablice z zakazem polowań przestrzeliwano, zbłąkany pocisk trafił w szybę zamkowego okna.

Próby załagodzenia konfliktu niewiele dały, Plunkett przeszedł więc do kontrofensywy. Od jesieni do wiosny przez kilka godzin każdego dnia patrolował posiadłość w poszukiwaniu kłusowników. Nękał, nagrywał i zgłaszał policji. Polujący mieli pretensje, że zarzucił dotychczasowy model gospodarowania majątkiem, zapuścił go i zamknął dostęp do setek hektarów atrakcyjnych rewirów łowieckich, o które dość trudno w gęsto zaludnionych okolicach Dublina.

Death metal na wsi

Wyszło na to, że 21. Lord Dunsany podjął najbardziej ambitną próbę przywrócenia dzikości w Irlandii, o której mówi, że może i jest zielona, ale kompletnie nieprzyjazna naturze. W Irlandii pozwolono w ostatnich latach na likwidację 250 tys. ha terenów podmokłych, a intensywne rolnictwo wciąż zanieczyszcza rzeki i żyłuje glebę.

Plunkett jako pierworodny od dziecka był przygotowywany do przejęcia gospodarstwa. Nie bardzo mu to pasowało.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Co za dzicz!"
Reklama