Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Co za dzicz!

Milionerzy udziczają ziemię

21. Lord Dunsany Randal Plunkett (filmowiec i fan death metalu) najpierw wyprosił myśliwych, a potem podjął najbardziej ambitną próbę przywrócenia dzikości w Irlandii – oddał przyrodzie 700 ha pól, łąk i lasów, które odziedziczył. Został pionierem odtwarzania dzikości. 21. Lord Dunsany Randal Plunkett (filmowiec i fan death metalu) najpierw wyprosił myśliwych, a potem podjął najbardziej ambitną próbę przywrócenia dzikości w Irlandii – oddał przyrodzie 700 ha pól, łąk i lasów, które odziedziczył. Został pionierem odtwarzania dzikości. Paul Faith/AFP / EAST NEWS
Na całym świecie coraz więcej bogaczy odradza swoje majątki, zostawiając je odłogiem. Albo kupują zdewastowane areały wielkości polskich województw tylko po to, by oddać je przyrodzie.
Właściciel 1,4 tys. ha wokół Knepp Castle w West Sussex Charles Burrell.Anya Campbell Photography, Knepp Wildland Safaris Właściciel 1,4 tys. ha wokół Knepp Castle w West Sussex Charles Burrell.

Randal Plunkett jest u siebie i ma na to papiery. To potomek Normanów, którzy w XI w. z sukcesem najechali Wyspy Brytyjskie. Jego rodzina nie ruszyła się z jednego miejsca przez ponad 800 lat – on sam jest lokatorem zamku Dunsany, najdłużej zamieszkanego domu jednorodzinnego w kraju. Na rozpoznawalne w Irlandii nazwisko pracowały pokolenia, w tym święty arcybiskup męczennik, wszechstronni artyści, politycy i rozmaici pionierzy. Mimo niekwestionowanego zasiedzenia okolica potraktowała Randala Plunketta jak intruza.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Co za dzicz!"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >